Sayfa 59 Toplam 81 Sayfadan BirinciBirinci ... 949575859606169 ... SonuncuSonuncu
Toplam 803 adet sonuctan sayfa basi 581 ile 590 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Bir hobi atölyesi kuruluyor - Evren Atabek

Bu Sayfa Forumdaki  Konularının Listesini İçerir

 1. #581
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart Fiş – C7 teyp radyo 220v çıkış çoğaltmak

  BİR FİŞTEN TEYP FİŞİ ÇOĞALTMAK

  Dolum cihazları başta olmak üzere ufak değerde akım çeken ürünlerde C7 (teyp – radyo) soketle girişleri olur. Bu ara kablo ile cihazları taşırken kablo çıkarılarak rahat seyahat ederiz.
  C7 endüstriyel kodu olan soket piyasada teyp fiş olarak geçer. Bu soketler 1980li yıllarda gelen müzik setlerinde kullanılmaya başlanınca adı teyp fişi kalmıştır. Elektrikli traş makinesinde, yazıcılarda, dizüstü bilgisayarlarda kullanımı olmuştur.

  3 tane düşük akımlı ürünü üçlü prize bağladığımız her bir çıkışı kullandığından yer sarfiyatına neden olmaktadır.

  Çinden ürünler gelirken İngiliz fiş tipinden olduklarından Türkiye’de kullanamıyoruz. Ayrıca eski dizüstü bilgisayarlarda seyahat kiti olarak içinden çıkardı.

  Bunlar birikince C7 soket çıkışlı taraflarını kullanmaya karar verdim. Diğer 220V giriş fişlerini yan keski ile kestim. Uçlarını açtım. Aynı renk kodundaki telleri birbirine bağladım. Bakır telin üstüne yüksük geçirildi. Sevdiğim fiş olan Ne-ad Kauçuk Topraklı Erkek Fiş 1*16 Monofaze canlı hattına taktım.

  Ne-ad Kauçuk Topraklı Erkek Fiş 1*16 Monofaze sevmemin nedeni 2 adet vida ile gövde bağlantısı yapması, buda fişi pirizden çıkarırken eşit dağılım ile kuvveti yaymasıdır. Ayrıca gövdesi uzun olması avuca iyi kavramasını sağlıyor. Klemens bağlantısından çıkışına kadar kablonun uzun bir hat izliyor. Eğer elektrikli el aletlerinin fişleri bozulduğunda bu modeli kullanmak iyi olur. Hem diğer fişlerdeki beyaz rengin sırıtması olmaz hem de yumuşak gövdesi ile avucumuzu sarar, rahat kullanımı olur. Uzun gövdeli olması prizden fişi çekerken kablo üstünden de kuvvet uygulanmasını engellemiş oluruz.

  Genelde kablolar siyah olur. Bu kablo takımı oluştururken diğer kablolarla karışmaması için kırmızı bilezik kodlaması yaptım. Fiş kısmına ve her bir teyp soketine kırmızı daralan makaronla markalama yapıldı.

  dukkan3796.jpgdukkan3797.jpgdukkan3798.jpgdukkan3799.jpgdukkan3800.jpgdukkan3801.jpgdukkan3802.jpgdukkan3803.jpgdukkan3804.jpg

 2. #582
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart Fiş – C7 teyp (radyo) 220v çıkış çoğaltmak

  Kabloları çekiştirirken daha az zayiat vermesi için 3 kablo, kablo bağlarıyla tutturuluyor. Kablo bağları fiş gövdesinin içine gizleniyor.

  Kablo demeti oluştururken erkek 220V fiş (VDE Approval/CEE 7/16 "Europlug" EN50075 ) 3 adet C7 ( teyp /radyo/ soket ) çıkış ile oluşturuldu. 3 cihaz daha az kablo yumağı ile enerji verilmesi sağlandı. Kısa tel tutulduğundan kablo karmaşası daha aza indirilmiş oldu.


  dukkan3805.jpgdukkan3806.jpgdukkan3807.jpgdukkan3808.jpgdukkan3809.jpgdukkan3810.jpgdukkan3811.jpg

 3. #583
  Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2017
  Nereden
  Samsun
  İsim
  Gökhan

  Standart

  Güzel bir konuya değinmişsiniz Evren Bey.

  Bu elektrik tesisatının atölyeye göre düzenlenmesi /kablo ve priz düzenlemesi verimliliği ve vakit kaybını direkt etkileyen şeyler ancak, ben de dahil olmak üzere ,çoğu kişi atölyesinde bunlarla uğraşmaya üşendiğinden elinde çoklu uzatma kablosu ile dolanıp duruyor

 4. #584
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart

  Alıntı FeLis_Leo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Güzel bir konuya değinmişsiniz Evren Bey.

  Bu elektrik tesisatının atölyeye göre düzenlenmesi /kablo ve priz düzenlemesi verimliliği ve vakit kaybını direkt etkileyen şeyler ancak, ben de dahil olmak üzere ,çoğu kişi atölyesinde bunlarla uğraşmaya üşendiğinden elinde çoklu uzatma kablosu ile dolanıp duruyor
  Sadece atölyede değil, mutfaktada öyle. Yazlıkta mutfağı yaparken duvarda bu kadar prize ne gerek var, uğraşma diyorlardı. Sonra sitede kendilerine mutfak yaptıracaklarında ustalara örnek olarak bizde istiyoruz dediler. Elektrik candır.

  Bir Yazlık Mutfak Doğuyor

 5. #585
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart

  BOYA KARIŞTIRICI İLE AYARLI PANÇLA BÜYÜK DELİK DELME

  RBT RoBusTech Ayarlı Panç ile delik delerken sütunlu matkap kullanmak gerekir. Hem düşük hem de yüksek kuvvetle delme yapabilmek için.

  Bir yere gittiğimizde suntayı delmek istediğimizde sütunlu matkabı taşıyamayacağımızdan başka alternatifleri değerlendirmek gerekir.

  Pançlar 500 devir/dakika nın altında döndürmemiz gerekir. SDS-Plus kırıcı-delicilerde bu devire kadar düşmemektedir. Elektronik olarak devri indirmek aynı zamanda gücünü de indirmek demektir.

  Daha önce aldığım boya karıştırmada kullandığım Einhell Bt-Mx 1100 E Boya Karıştırıcı Mikser makinesini panç içinde kullanmaktayım.

  Yumuşak yüzey
  Ön seçimli elektronik hız ayarı
  Sağ/sol Anahtarlı mandren
  Karıştırıcı ve ilave tutamak
  Güç: 1,050 W
  Devir hızı: 0-550 d/dk
  Spiral Karıştırıcı: Ø 58 mm, Boy 530 mm

  Bu makinenin özelliği karıştırıcı ucu takmak için mandren kullanmadır. Mandrenli olunca istediğimiz ebatta ucu takabilmemizi sağlar.

  El matkabıyla sunta, kontraplak delmeye kalkmayın. Hem elde titreşimden dolayı zapt edilmez hem de ucu ısınır ve körertir. Alçı plaka delinebilir. Yüksek devirden dolayı etrafa toz çok saçılır.

  Panç kullanırken tüm cıvataların sıkı sıkıya yuvalarına sıkıştığından emin olalım. Ayarları yapılmış pancı Einhell Bt-Mx 1100 E Boya Karıştırıcı makinesinin mandrenine anahtarıyla sıkıştırıyoruz.
  Einhell Bt-Mx 1100 E Boya Karıştırıcı makinesinin elciklerini takıyoruz. Bu elcikler özellikle testerenin son çıkış anındaki sarsıntıyı tutmamız için gereklidir.

  Kesime girilecek yüzey en az çapak olacak kenarlardır. Bu yüzden temiz yüzey olarak kullanılacak taraftan kesim başlamalıdır. Daha çok mekanda görünecek yer temiz yüzeyli olmalıdır.

  Öncesinde 7mm matkap ucu ile kılavuz deliği açıyorum. Buna pançın kılavuz matkap ucunun rahat yol bulabilmesi için yapıyorum.

  Panç ayar kare mili geniş bir daire oluşturduğundan matkap kablosunu yukardan indirmek gerekir. Kablonun pança dolanıp, sarmaması içindir. Yoksa elektrik çarpması, kablonun kola dolanıp yaralanma gibi durumlar oluşabilir.

  Einhell Bt-Mx 1100 E Boya Karıştırıcı düşük devir, yüksek güç olduğundan rahat talaş kaldırarak ilerliyor. Sona yaklaştığında elinizde bir tepkiler gelmeye başlıyor. Bu arada tetikten elinizi çekmeyim. Korkup motor dönmesini durdurmayın. Tam kesmeden motor duruşa çok sarsıntı olur.
  Delme işlemi kesilen parçanın pançta kalarak geriye doğru biraz sıkışarak ta olsa çıkar. Kestikten sonra mandrenden sökmeye gerek yoktur.

  Panç testere dişileri arasında kalan parçayı çıkarmak için hafif hafiften oynatmalarla çıkarılabilir. Dişler sökülerek serbest bırakılabilir. Çoklu delmelerde bu zorluk çıkarır. Her seferinden tekrar çap ayarı yapmak gerektirir.

  Pançın esnemesinden dolayı kesim kenarlarında açılı çıkma durumu vardır.

  dukkan3812.jpgdukkan3813.jpgdukkan3814.jpgdukkan3815.jpgdukkan3816.jpgdukkan3817.jpgdukkan3818.jpgdukkan3819.jpgdukkan3820.jpgdukkan3821.jpg

 6. #586
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart Ayarlı pançla boya karıştırıcı ile delmek

  Pançla kesim yaptıktan sonra kesilen parçanın rahat çıkması istenirse bir yöntemde kesilecek parçaya kesikler atmaktır.

  Dekupaj el testeresi ile kılavuz deliğinden dış çembere doğru kesim yapılır. Bu kesim düz olmasından ziyade açılı ( v) şeklinde olması gerekir.

  Düz kesim yaparsak panç kesimi bitmeden parçalanmaya sebep verir. Bu sarsıntı çok şiddetli olduğundan makine elimizden kaçar, panç yuvasından çıkıp göbeğinizi yaralayabilir.

  Yapılacak kesiğin birbirine 60 derece acıda olmasıdır. Panç testeresi kesimi sona geldiğinde parçalar üzerinde kalarak kesmeyi bitirir. Çapak az olur. Panç dişlileri arasından rahat çıkar.

  dukkan3822.jpgdukkan3823.jpgdukkan3824.jpgdukkan3825.jpgdukkan3826.jpgdukkan3827.jpgdukkan3828.jpgdukkan3829.jpgdukkan3830.jpgdukkan3831.jpg

 7. #587
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart Beyaz tutkal bozulursa ne yapılır

  BEYAZ TUTKAL BOZULURSA NE YAPILIR

  Beyaz tutkal benzeri olan ürünler rafta dururken bozulmaya başlarlar. Ambalajını açtığımızda içinde katılaştığı, yağını bıraktığını gördüğümüzde bozulduğunu anlarız. Raf ömrünün sonuna gelmektedir.

  Tutkal şişesinden çıkarken akışkan özelliği azaldıysa ve parça parça çıkıyorsa bozulmaya başlamıştır.

  Hafif katılaştığını hissettiğimizde az miktarda sıcak su ilave edip, çırpınca tutkalın düzeldiğini göreceğiz.

  Daha da katılaştığı, topak topak olduğu, içine çıta soktuğumuzda üzerine parça parça kalıp yapıştırıcı tutunduğunu gördüğümüzde ise gene kurtulabilir bir üründür.

  Sıcak su dolu bir kabın içine tutkalı ambalajında yerleştiriyoruz (benmari). Tutkalın şişesine sıcak su döküyoruz. Sıcaklığın etkisi ile tutkal topakları kendini bırakmaya başlar. Çıta ile sıcak suyu iyicene yediriyoruz. Matkaba takılan karıştırıcı ile tutkalın homojen olarak aynı kıvama gelmesi sağlanıyor.

  Daha önceki kıvama yakın akışkanlığa sahip olduktan sonra kullanıma başlayabiliriz. Taze tutkal eşit kıvamda ve yayvandır.

  Eğer bozuk tutkal süt kahvesi (koyu krem) rengi almış, kapağı açtığımızda üzerinde yağ tabakası varsa ve keskin kötü koku geliyorsa bu ürünün kurtulma şansı yoktur.

  dukkan3832.jpgdukkan3833.jpgdukkan3834.jpgdukkan3835.jpgdukkan3836.jpgdukkan3837.jpgdukkan3838.jpg

 8. #588
  Kayıtlı Üye pashcat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Nereden
  Eskişehir
  İsim
  Onur

  Standart

  Evren abi hızır gibi yetiştin tam da bir kutu tutkalım vardı bu şekilde ziyan olmayacak artık. Teşekkür ederim.

  SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  Şeb-i yeldayi müneccimle muvakkit ne bilir
  Müptelayı gama sor kim geceler kac saat.

 9. #589
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart

  Rica ederim Onur Usta.

  Bunlar sanırım 2015de aldığım tutkallardı. Eskiden musluk suyundan doğrudan seyreltiyordum. Sıcak suyla olunca topaklar daha rahat seyreltiliyor. Kaynamış su olmasın. Herhalde 60 derece gibi suyu kullandım.

  Atölye bulunabildi mi?

 10. #590
  Kayıtlı Üye pashcat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Nereden
  Eskişehir
  İsim
  Onur

  Standart

  Alıntı evrenatabek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Rica ederim Onur Usta.

  Bunlar sanırım 2015de aldığım tutkallardı. Eskiden musluk suyundan doğrudan seyreltiyordum. Sıcak suyla olunca topaklar daha rahat seyreltiliyor. Kaynamış su olmasın. Herhalde 60 derece gibi suyu kullandım.

  Atölye bulunabildi mi?
  Atölye buldum abi daha doğrusu yaptım. Apartmanın altında tamamiyle atıl vaziyette bulunan küçük bir bölgeyi komşuların rızasını alarak ayırdım ve atölye yaptım. Evin altında olması çok iyi oldu. Biraz küçük ama yetiyor şimdilik. Çok ta vakit ayıramıyorum sayılır.

  SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  Şeb-i yeldayi müneccimle muvakkit ne bilir
  Müptelayı gama sor kim geceler kac saat.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bir hobi atölyesi kuruluyor- Evren Atabek
  Konu Sahibi evrenatabek Forum Atölyelerimiz - Çalışma Alanlarımız
  Cevap: 406
  Son Mesaj : 05-07-2017, 23:08
 2. Metal hobi atölyesi kurarken
  Konu Sahibi ukazak Forum Torna, Freze ve Diğer Küçük Makineler
  Cevap: 95
  Son Mesaj : 19-11-2016, 19:24
 3. mutlu yıllar evren atabek
  Konu Sahibi necdet namazcı Forum Özel Gün Tebrikleriniz
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 11-07-2014, 22:19
 4. Ankarada hobi atölyesi
  Konu Sahibi ferroburak Forum Sohbet - Muhabbet
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16-09-2012, 14:19

Bu Konu için Etiketler