Sayfa 87 Toplam 88 Sayfadan BirinciBirinci ... 377785868788 SonuncuSonuncu
Toplam 878 adet sonuctan sayfa basi 861 ile 870 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Bir hobi atölyesi kuruluyor - Evren Atabek

Bu Sayfa Forumdaki  Konularının Listesini İçerir

 1. #861
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart Asma dolap takilmasi -2

  Asma dolap yapmak için L askı donanımı takılması gerekmektedir.
  Askı donanımda 2 adet dolap askı elemanı, 2 adet tuğla boşluk dübeli, 2 adet 6x80mm vida, 4 adet 3,5x18mm sunta vidaya ihtiyaç vardır.
  L saçta 3 delik bulunmaktadır. Küçük 2 delik dolabın dikmesine gelecek şekilde 18mm uzunluğundaki sunta vidalarla sabitlenir. Büyük delik ise arkalığa getirilir. Arkalıkta kademeli matkapla dübel geçeceği delik açılır.
  Açtığımız deliğe tersinden kademeli matkabı değdirerek havşa olarak kullanıp fazlalıklar yok edilir.
  Dolap kaldırmasında makaslı (akordeon) cırcır kollu kriko kullanacağım. 1.5 ton (1500 kg) kaldırma kapasiteli olarak satılmaktadır. Unutmamak gerekir. 1.5 tonluk araba 4 teker üzerindedir. Her tekere 375kg denk gelmektedir. Kaldırma kapasitesi 300kg olarak düşünmek gerekir.
  Cırcırlı kol sayesinde daire hareketi yapmadan, kolu yukarı aşağı hareket ettirerek krikoyu kullanılabilir.

  dukkan-5910.jpgdukkan-5911.jpgdukkan-5912.jpgdukkan-5913.jpgdukkan-5914.jpgdukkan-5915.jpgdukkan-5916.jpgdukkan-5917.jpgdukkan-5918.jpgdukkan-5919.jpg

 2. #862
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart Asma dolap takilmasi -3

  Tek başına iken dolabı kaldırmak için platform, kova, kriko kullanarak yapıyoruz.
  Platformu duvar dibine yanaştırdıktan sonra geriye kalan boşluğa uygun kova boyu bulunup platform üzerine konuyor.
  Kovanında üzerine kriko konarak kaldıracımız kapılıyor.
  Krikonun üzerine asma dolabımızı ortalayarak yerleştiriyoruz. Krikonun kaldırma kolu veya Bosch GDX 18 V-EC gibi güçlü vidalamalarla mili döndürerek dolap yukarıya kalkmaya başlıyor. Su terazisi ile dengesi sağlanarak dolabın yeri belirleniyor.
  L bağlantısının duvar karşıtında 10mm beton matkabı ile delinerek dübel yerleştirilip vida sıkılıyor.
  L bağlantısının konumu belirlemedeki kriterler ise
  1. Duvardan geçen elektrik hattının üstüne gelmemesi gerekir. Buat-priz konumlarından yer tayini yapılır.
  2. Kolon ve sütunlar delinmez. Kolonların altında döşeli olan tuğla kısmına delik getirilir. Tuğlaların arasında olan harca getirilirse daha da iyi tutunma sağlar.
  3. L bağlantının dolap dikmelerinde karşılıklı (simetrik) durmasına gerek yoktur. Uygun noktalar her bir dikme için belirlenebilir.
  4. L bağlantılar dolap yatay sabit raflara bağlanmaz. Taşıyıcı olan dikmelerdir.
  L bağlantıların vidaları sıkıldıktan sonra kriko kapatılır ve dolap yerinde durduğunu görürüz. Dolap kapakları ve hareketli raflar yerine yerleştikten sonra işimiz bitmiştir.
  dukkan-5920.jpgdukkan-5921.jpgdukkan-5922.jpgdukkan-5923.jpgdukkan-5924.jpgdukkan-5925.jpgdukkan-5926.jpgdukkan-5927.jpgdukkan-5928.jpgdukkan-5929.jpg

 3. #863
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart Cep Telefonu Priz Yuvası – 1

  DUVAR TİPİ CEP TELEFONU ŞARJ YUVASI
  Cep telefonlarını pil dolumu yaparken priz ile masa veya raf uzakta kalması durumunda USB kablosuna asılı olarak cihazla elektrik bağlantısı olur.
  Tasarım dünyasında cep yuvası için çeşitli nesneler gerçekleştirilmiş. Bu yuvalar prize kanca, üçlü çoğaltıcısına tutturulmuş yuva, priz çerçevesi dik kenarlıysa askılı modelleri sayabiliriz.
  Tasarımlardan ben prize yandan yuvalı, elektrik kasası ile priz çerçevesi arasında sıkıştırılan, sabit yerde kalan modeli seçtim.
  Kalınlık ve zımparadan geçirilmiş parçalar hazırlandı. Sonra daire testeresi ile levha boyutu kesildi.
  Levhanın üzerine konacak yuva malzemesi ise 90 derece çıtaların birleştirme yöntemi ile değil, şerit testere ile ( bıçkı ) L kesimler yapılarak oluşturdum. İki çıta 90 derece birleştirme ile uğraşmak istemedim.
  L parçalar kesilirken ve konumunu ayarlarken desenleri dikkatte almak gerekir. Zıt su yönleri olursa görünüşte sırıtma oluşturur.
  Yuva büyüklüğü Samsung Note One, Iphone 10 gibi telefonların sığmasına göre sağ-sol duvarlar, USB soketlerin kılıf ve ortalanmasına göre boşluk bırakılır.
  L kesim yapılan yuva kenarları levha üzerine beyaz tutkal ile yapıştırıldı. 3 saat işkencede bırakıldı. Sonrasında kapaklar beyaz tutkalla yapıştırılıp, kuruması beklendi.
  3mm çam levhanın esneyeceğini düşünerek alt kenara bir çıta yapıştırıldı.
  Tank ve orbital zımpara makineleri ile yapıştırılan parçaların birbirine uyumu sağlandı.  dukkan-5930.jpgdukkan-5931.jpgdukkan-5932.jpgdukkan-5933.jpgdukkan-5934.jpgdukkan-5935.jpgdukkan-5936.jpgdukkan-5937.jpgdukkan-5938.jpgdukkan-5939.jpg

 4. #864
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart Cep Telefonu Priz Yuvası – 2

  İleride zımpara yaparım diye parçaları keserken ölçüleri tam almamıştım. Tank zımpara ile levha kenarlarından çıkan fazlalıklar yok edildi.
  El takozu ile iç kısımdaki yüzeyler zımparalandı.
  Kullanacak yerdeki prizin yerleşimine göre levha üzerinde kasa deliğini açmak gerekti. Sağ tarafta dipte olması gerekti. 56mm Excalibur ( Pegas) elektrikli kıl testere ile deliği açıldı.
  Elektrikli kıl testere ile koyu renk ağaçtan harfler kesiliyor.
  Bu harfler ile üründe özgünlük kazandırılıyor. Kişiselleştirilmiş bir hediyeye dönüşecektir
  Selülozik vernik sıvacı süngeri yardımı ile ağaca yediriliyor. 2 kat ve kat arasında zımpara yapılarak sonlandırılıyor.
  Yuvanın deliğinden önce priz geçiriliyor. Sonrasında elektrik kasasından çıkan kablolar prize monte ediliyor. Nesnemiz ile priz birlikte bastırılarak pençeler sıkılıyor. 56mm delik yaptığımızdan hem priz metal kasasından, hem de çerçevesinden levha üzerinde baskı oluşturmaktadır.
  Yandan yuva olması adaptör ve USB kablo karmaşası az olacağını düşünüyorum.

  dukkan-5940.jpgdukkan-5941.jpgdukkan-5942.jpgdukkan-5943.jpgdukkan-5944.jpgdukkan-5945.jpgdukkan-5946.jpgdukkan-5947.jpgdukkan-5948.jpgdukkan-5949.jpg

 5. #865
  Moderatör Kemaldo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  59
  İsim
  Kemal

  Standart

  Çok güzel uygulama. Eline sağlık Evren. Farklı örneklerde paylaşmışsın. Yapmak şart oldu.

 6. #866
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart

  Teşekkürler Kemal Ustam

  Ustalıkla işçiliği, tasarımı muhteşem olacaktır.

 7. #867
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart z-vise portatif mengene – 1

  Z-VISE PORTATİF MENGENE
  ( Renovator Esxtre pair of Hands Clamping System, ZYLISS Aluminum Portable All-Purpose Bench Vise, Clark National Gripmaster The Portable All-Purpose Clamping System, Vunder Vise Bench Clamping Tool by Work Shops )

  1990 yıllarda Kanal 6 reklam kuşaklarında portatif mengene yayınlanırdı. Bu yayında mengeneyi edinmek isterdim. Sonraki senelerde hırdavatçılarda rastlamadım.
  2019 senesinde ikinci el olarak sahibinden com dan edindim.
  Tezgaha bağlama çenelerinin sökülebilir olmasından dolayı sağlak ve solak kendilerine göre konumlandırmasına izin veriyor.
  Mengene kit halinden satılmaktadır. Set içinde derin çeneli sıkıştırıcı, ince düzlemsel parçaları sıkıştırma, uzun parçaları sıkıştırma, yuvarlak kesitli parçaları sabitleme, el matkabı ile tornalama ve aşındırma yapacak donanımlar içindedir.
  Tasarımı aynı, markası farklı modeldir. Daha çok farklılık tezgah bağlantı işkencesinde karşımıza çıkmaktadır. C işkencenin gövde boşlukları farklıdır. Diğer farklılıkta işkence çalışma mesafesidir. Bendeki uzun olandır.
  Avrupa fiyatlarına bakıldığında hobinin yanında profesyonelde rahat kullanır. Alüminyum olmasına rağmen oldukça ağırdır. Parçaları etlidir. Polimer malzemeleri dayanıklıdır.

  dukkan-5950.jpgdukkan-5951.jpgdukkan-5952.jpgdukkan-5953.jpgdukkan-5954.jpgdukkan-5955.jpgdukkan-5956.jpgdukkan-5957.jpgdukkan-5958.jpgdukkan-5959.jpg


 8. #868
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart z-vise portatif mengene – 2

  Yemek masası, mutfak tezgahı, balkon korkulukları, çalışma tezgahı, eşek, dolap (komidin, şifonyer v.b.) gövdelerine, trapzan, koltuk başı, sehpa gibi yerlere sabitlenip mengene ile çalışılacak malzemeyi sıkı kavrayarak sabitleriz.
  Atölye içinde kullanılacağı gibi asıl yeri bir yere çalışılmaya gidildiğinde kullanılmaya uygundur.
  Bir evde dolap toplarken, sıhhi tesisatta, inşaatta; bağ evine gidildiğinde bahçe gereçleri tamiri, malzeme kesimlerinde; kampta yardımcı alet olarak gibi ortamlarda kullanılabilecek alettir.
  Bisiklet sevdalıları içinde kullanışlıdır. Zincir dişli gibi bakımlarda askı olarak, çalışırken bisikletin oynamasını engeller.
  Ağaç motoru (zincir testere) bileme için en kullanışlı mengene çeşididir. Derinliği fazla olduğundan pala merkezden rahat kavrar.
  Veranda gibi dizim yapılan profillerde geçmeler birbirine tam oturması için işkence olarak kullanılabilir.
  Kamyon, kamyonet kasalarında çerçevesine monte ederek malzeme işlenebilir.
  30 ile 70cm enindeki çıtaları kesmek için tezgah bağlantı işkencesi kullanılabilir. 20cm genişliğe açılan mengene sabitlendikten sonra çıtalarımız işkence kısmına konarak kavrama yapılabilir. Bunun kullanım alanı ağaç, çelik dikmelerin hareket etmemesinden dolayı çıta veya profillerde titremeden kesim gerçekleştirmektir. Tilki kuyruğu, dekupaj, daire testerelerinde titreşimden dolayı oluşan kaçıklıkların önene geçmektir.
  Setin içinden çıkan el matkap, el metal frezesi bağlama aparatı ile motorlu ürünler sabitlenebilir. Zımpara diski, bileme taşı, tel fırça gibi uçlar takılmış el matkapları sabitlenerek malzeme üzerinde çalışılması sağlanır.


  dukkan-5960.jpgdukkan-5961.jpgdukkan-5962.jpgdukkan-5963.jpgdukkan-5964.jpgdukkan-5965.jpgdukkan-5966.jpgdukkan-5967.jpgdukkan-5968.jpgdukkan-5969.jpg

 9. #869
  Kayıtlı Üye evrenatabek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  42
  İsim
  Evren Atabek

  Standart z-vise portatif mengene – 3

  Z-Vise portatif mengene çalışma tezgahınızın üzerine monte edilebilir. Festool, Wolfcraft gibi markaların portatif çalışma tezgahların da eksik olan çenesi büyük mengene işlevi için Z-vise ek aparat yaparak kullanılabilir.
  Marangoz tezgahlarında bulunan uzun parçaları çalışmak için masamızın kenarına Z-vise mengenenin dayama aparatı ile bağlayarak kullanabiliriz. Uzun MDF gibi parçaların dilimlendirilmesinde de kullanılabilir. Uzun parçaların rendeleme yaparken yardımcı olur.
  Dekupaj testere ile kavisli kesimlerde parçayı tutmak zordur. Düz tezgah üzerinde devamlı kesilen malzemenin hareket ettirmek gerekir. Alttan çıkan testere ucunu tezgahtan uzakta tutmak için. Z-vise portatif mengenede çeneler 14 cm derinlikle, 8cm çene genişliği ile parçayı kavrar. Kesim malzemesi yatay konumlandırmak için açı döndürme tablası kullanılır.

  Setin içinde olan merkezleme iki parçanın işlevi silindirik malzemeyi şekillendirmede kullanmak içindir. Döner punta değildirler. Silindirin merkezine saplanıp, sabitler. Silindir malzemeyi; rendeleme, sisterleme, zımparalama, boyama yaparken kullanılır.

  dukkan-5970.jpgdukkan-5971.jpgdukkan-5972.jpgdukkan-5973.jpgdukkan-5974.jpgdukkan-5975.jpgdukkan-5976.jpgdukkan-5977.jpgdukkan-5978.jpgdukkan-5979.jpg

 10. #870
  Kayıtlı Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  41
  İsim
  Mehmet

  Standart

  Sayenizde hiçbir şey bilmediğimi her seferinde tekrar tekrar hatırlıyorum. Ne kadar alengirli, janjanlı alet var-mış. Tebrikler Evren Bey, benim diyen ustaya taş çıkartırsınız.
  ars gratia artis

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Benzer Konular

 1. Bir hobi atölyesi kuruluyor- Evren Atabek
  Konu Sahibi evrenatabek Forum Atölyelerimiz - Çalışma Alanlarımız
  Cevap: 406
  Son Mesaj : 05-07-2017, 23:08
 2. Metal hobi atölyesi kurarken
  Konu Sahibi ukazak Forum Torna, Freze ve Diğer Küçük Makineler
  Cevap: 95
  Son Mesaj : 19-11-2016, 19:24
 3. mutlu yıllar evren atabek
  Konu Sahibi necdet namazcı Forum Özel Gün Tebrikleriniz
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 11-07-2014, 22:19
 4. Ankarada hobi atölyesi
  Konu Sahibi ferroburak Forum Sohbet - Muhabbet
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16-09-2012, 14:19

Bu Konu için Etiketler