Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Metal malzemeler ile ilgili temel özellikler

Bu Sayfa Forumdaki  Konularının Listesini İçerir

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Nereden
  kayseri
  Yaş
  39
  İsim
  yusuf

  Standart Metal malzemeler ile ilgili temel özellikler

  Metal bölümünde metal malzemeler ile temel bilgileri eklemenin en azından bulunsun ilerde lazım olur mantığı ile iyi olacağını düşündüm. Sadece çeliğin bile bir kaç bin çeşidi olduğu düşünülürse mümkün olduğunca basit ve kısa anlatımlar yapmaya çalışıp ara ara ekleyeceğim.


  S235: Karbon çeliğidir. Piyasada St37 olarak eski standartlarda geçen adı ile bilinir. “S” structural yani yapı çeliği olduğu anlamına gelir. Akma mukavemeti 235 MPa (yaklaşık 23,5 kg/mm²) dir. Çekme mukavemeti 37 kg/mm² dir. S235 yazısından sonra gelen “J” “K” “L” harflerine göre çentik darbe toklukları anlaşılır. J=27 jule K=40 jule ve L=60 jule. Harften sonra gelen rakam bu çentik darbe tokluğunu minimum kaç derecede sağlayacağını belirtir. 0=0°C, 2=-20°C, 5=-50°C. Rakam yerine “R” harfi varsa bu oda sıcaklığı +20°C anlamına gelir. Çentik darbe tokluğu değerinden sonra ısıl işlem bilgisi gelir. “+N” normalize edilmiş, “+AR” ısıl işlem görmemiş vs. Örnek S235J2+N: Malzeme Numarası: 1.0117. Akma mukavemeti 235 MPA olan, çentik darbe tokluğu -20°C ‘de 27 joule olan müşteriye verilmeden önce normalizasyon tavlaması yapılmış bir malzemedir. ( EN:10025-2:2004 standardına göre verilen bilgidir. Standardın değişmesi halinde bilgilerde değişiklik olabilecektir.)

  S355: Karbon çeliğidir. Piyasada St52 olarak eski standartlarda geçen adı ile bilinir. “S” structural yani yapı çeliği olduğu anlamına gelir. Akma mukavemeti 355 MPa (yaklaşık 35,5 kg/mm²) dir. Çekme mukavemeti 52 kg/mm² dir. S355 yazısından sonra gelen “J” “K” “L” harflerine göre çentik darbe toklukları anlaşılır. J=27 jule K=40 jule ve L=60 jule. Harften sonra gelen rakam bu çentik darbe tokluğunu minimum kaç derecede sağlayacağını belirtir. 0=0°C, 2=-20°C, 5=-50°C. Rakam yerine “R” harfi varsa bu oda sıcaklığı +20°C anlamına gelir. Çentik darbe tokluğu değerinden sonra ısıl işlem bilgisi gelir. “+N” normalize edilmiş, “+AR” ısıl işlem görmemiş vs. Örnek S355J2+N: :Malzeme numarası: 1.0577. Akma mukavemeti 355 MPA olan, çentik darbe tokluğu -20°C ‘de 27 joule olan müşteriye verilmeden önce normalizasyon tavlaması yapılmış bir malzemedir. ( EN:10025-2:2004 standardına göre verilen bilgidir. Standardın değişmesi halinde bilgilerde değişiklik olabilecektir.) Piyasada bunlar gibi birçok yapı çeliği bulunmaktadır. İlgili standartta gerekli bilgiler bulunabilir.

  Karbon çelikleri yemek bıçağı yapımında kullanılmaz. Su veya ne ile temas ettiği anda hızla paslanmaya başlarlar.

  Bir sonraki eklememde basınçlı kap çeliklerini anlatacağım.

  Basınçlı Kap Çelikleri
  Pressure_steels.jpg
  Daha basit anlatım için tablo şeklinde yaptım. Basınçlı kap çelikleri kabon çeliğidir. Su ve nem ile temasta paslanır. Hava tankı, LPG tankı gibi ürünlerde kullanılır. Basınçlı kap çelikleri EN 10028 standardına göre incelenir.

  Bahsi geçti AISI 420 özelliklerini aktarayım.

  Martenzitik yapıya sahip olduğu için sert ve sertleştirilebilir malzeme.
  Yüksek mukavemet değerine sahip. Sertleştirmek için yüksek sıcaklık ayarlı tavlama fırınına ihtiyaç duyulur. Fırın 1050 °C ye kadar ısıtılarak sertleştirilir. bu sebeple evde sertleştirme imkanı düşüktür.
  Kullanmayı planlıyorsanız yekpare olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Kaynak için ön ısıtma ve kaynak sonrası tavlama isteyen ve min. 309 kalite tel ile kaynatılması gereken bir malzeme. yapı çeliği kaynağı gibi değildir. Kaynatmak için özel bilgi ve ustalık isteyen bir malzeme.
  Akma mukavemeti 345 Mpa. Çekme Mukavemeti 655 MPa.
  Paslanmaz çelik olduğu için ıslanma durumunda paslanmaz. Fakat asidik yada bazik ortamalara karşı çok dayanıklı değildir.

  Eklemelere devam:
  Krom: Erime sıcaklığı demire göre yüksek olan metal element. Saf halinde sertliğinin yüksek olması dolayısıyla kırılganlığı çok yüksektir bu sebeple saf olarak kullanım alanı çok azdır. Saf olarak kullanım alanı çok düşük olmakla birlikte çoğunluk çelik sektöründe sertlik elde etmek ve nikel ile kullanımı ile paslanmaz çelik elde edilmesinde kullanılır. .

  Nikel: Erime sıcaklığı demire göre yüksek olan metal element. Nikel manyetik özeliğe sahiptir (mıknatısı tutar). Demir çelik sektöründe paslanmaz çelik imalinde kullanılır. rengi sebebi ile süs eşyası yapımında ve bozuk paralarda da kullanılmaktadır.


  Konu redrua tarafından (27-09-2012 Saat 09:36 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Moderatör oercili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Nereden
  İzmir - Şirinyer/Buca
  Yaş
  60
  İsim
  T.C. Orhan Ercili

  Standart Cevap: Metal malzemeler ile ilgili temel özellikler

  bilgilendirici açıklamanızın için teşekkür ederim , bizim gibi bu teknik bilgileri yetersiz hobiciler için daha basit bir dille anlatsnız ve kullandığımız kendimize basit malzeme yapabileceğimiz çeliklerden ve basit bir dille de işıl işlemden bahsetseniz kendi adıma çok mutlu olacağım , örneğin kendime ıskarpela yapabilmem için hangi tür demiri çeliğe dönüştürebiliriz veya hangi tür çeliği sertleştirebiliriz , inşaat demiri , araba motor piston çeliği ve araba bagaj amortismanı içindeki çelik gibi kolayca bulabileceğimiz parçalardan da bahsedebilirmisiniz , bildiğim kadarıyla inşaat demirinin içinde % o,5 karbon olduğu için sertleştiremiyoruz .

  bu arada indiksüyon ile ilgili bilgisi olan elinde küçük indiksüyon makinası olan arkadaşlarımızdan da bilgilerini paylaşmasını dilerim , youtube de bu tür videolar seyrettiğim için rüyalarıma girdi desem yeridir .
  Konu oercili tarafından (26-09-2012 Saat 11:15 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Nereden
  kayseri
  Yaş
  39
  İsim
  yusuf

  Standart Cevap: Metal malzemeler ile ilgili temel özellikler

  Sayın Oercili,

  Yukarıda verdiğim yapı çelikleri her yerde bulabileceğiniz çelikler. Eğer bellirli bir malzeme varsa elinizde malzeme etiketi, kodu varsa elinizde detay bilgilerini ve ne tür ısıl işlem yapabileceğinizi elimden geldiğince yazarım.
  Örneğin piston çelikleri sürtünme dayanımı yüksek çeliklerden imal edilirler. Ama Hardox çeliklerde sürtünme dayanımı yüksek çeliklerdir. Her ikisinin ısıl işlemleri farklıdır. Ben ıskarpela için en uygun (maliyet-işe yararlık eğrilerinin kesişimine en yakın) malzemeyi araştırayım.
  Piyasada demir bulma şansınız çok ama çok düşüktür. Demir olarak düşündüğünüz malzemelerin çok büyük kısmı çeliktir. Sadece dökümlerde bulabiliyorsunuz.
  Ben ahşap oyma gibi aletlerin yapımında yazıcılardan çıkan metal çubukları kullanıyorum. Sürtünmeye dayanıklı malzemden yapılıyorlar.Daha detaylı bilgileri burada eklemeye çalışırım.
  Isıl işlemlerin bir kaç çeşidi var. Temel bilgileri burada en kısa sürede paylaşmaya çalışırım.
  Saygılarımla.
  Konu redrua tarafından (26-09-2012 Saat 13:02 ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Moderatör oercili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Nereden
  İzmir - Şirinyer/Buca
  Yaş
  60
  İsim
  T.C. Orhan Ercili

  Standart Cevap: Metal malzemeler ile ilgili temel özellikler

  açıklamalarınız için teşekkür ederim , elimde 2 adet yazıcı merdane cubuğu var , izmir bit pazarından 50 kuruşa aldım , bir tanesini evdeki tüpte kızdırıp ucunuda döverek tekrar kızdırıp suya soktum ayni işlemi 2 kez yaptım ve çok güzel bileylediğim halde istediğim gibi olmadı , oyma çalışmalarında kullanırken sanki her bakımdan tornavida kullanıyorum gibi geliyor .

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Nereden
  kayseri
  Yaş
  39
  İsim
  yusuf

  Standart Cevap: Metal malzemeler ile ilgili temel özellikler

  Benim yaptığım ahşapm oymacılığı ortaya bir eser çıkarmaktan ziyade bir makinanın veya düzeneğin parçasını yapmak amacı ile olduğu için benim işimi görüyor yazıcı merdaneleri. Yazıcı merdaneleri nin büyük çoğunluğu (yada bana denk gelenlerin büyük çoğunluğu olarak belirteyim) paslanmaz çelikten yapılmıştır. Bu paslanmaz çelikler çoğunlukla ostenitik yapıya sahiptir. Yani ısıtıp suya sokmanız malzemeyi sertleştirmez. Isıtıp sıvı nitrojene bile soksanız (-196°C) 304 çeliğini piyasada en çok bulunan paslanmaz malzemelerden biri) sertleştiremezsiniz.
  Oyma işi için 420 kalite çelik kullanabilirsiniz. AISI420 kodu ile yada 1.4021 malzeme numarası ile bulabilirsiniz fakat her zamanki sorun sizin ihtiyacınız olacak kadar düşük miktarı size satmayı kabul edecek satıcı bulabilecek misiniz?

 6. #6
  Kayıtlı Üye necdet namazcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Nereden
  istanbul
  Yaş
  41
  İsim
  necdet namazcı

  Standart Cevap: Metal malzemeler ile ilgili temel özellikler

  tesekürler
  Tevazu Ve Alçak Gönüllülükte Toprak Gibi Ol Hz. mevlana

 7. #7
  Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Nereden
  kayseri
  Yaş
  39
  İsim
  yusuf

  Standart Cevap: Metal malzemeler ile ilgili temel özellikler

  Alıntı oercili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu arada indiksüyon ile ilgili bilgisi olan elinde küçük indiksüyon makinası olan arkadaşlarımızdan da bilgilerini paylaşmasını dilerim , youtube de bu tür videolar seyrettiğim için rüyalarıma girdi desem yeridir .
  Hocam indüksiyon konusunda ne tür indüksiyon hakkında bilgi istiyorsanız detay verirseniz elimdeki bilgileri paylaşırım. Kaynak, lehim ve döküm olmak üzere 3 tip indüksiyon var benim bildiğim.

 8. #8
  Kayıtlı Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2012
  Nereden
  Bursa-Edremit (Akçay)
  Yaş
  63
  İsim
  Ahmet Nail

  Standart Cevap: Metal malzemeler ile ilgili temel özellikler

  Eski törpü ve eğelerin çeliklerini iskarpela yapımında kullanabilirsiniz.Kamyon makasları da bu iş için uygun ama işlenmesi için yardım almanız gerekir..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Fiskos Masası Projem Ve Temel Materyaller
  Konu Sahibi anamurluke Forum Sizin Çalışmalarınız
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 08-01-2013, 23:23
 2. Yeni Malzemeler
  Konu Sahibi berkay kaynar Forum Atölyelerimiz - Çalışma Alanlarımız
  Cevap: 25
  Son Mesaj : 20-01-2012, 12:53
 3. Malzeme işleme teknikleri temel tanımları
  Konu Sahibi aquapetland Forum Forum İle İlgili Önerileriniz
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 24-07-2009, 14:46

Bu Konu için Etiketler