Sayfa 1 Toplam 14 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 132 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Plastik borudan ney yapımı.

Bu Sayfa Forumdaki  Konularının Listesini İçerir

 1. #1
  Kayıtlı Üye SunShine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Nereden
  ANKARA / MALATYA
  Yaş
  39
  İsim
  Fatih KARAKAPLAN

  Standart Plastik borudan ney yapımı.

  Merhaba arkadaşlar ;
  Hepiniz çok güzel projeler paylaşmışsınız. Bende naçizane bildiğim Plastik ya da alüminyum borudan Ney yapımını tarif etmeye çalışacağım sizlere. Öncelikle profesyonel ney imalatçılarının kullanıcının nefesine göre bile ney ürettiklerini, ölçüleri neyi kullanacak kişiye göre çok az da olsa esnetebildiklerini belirtmek isterim. Benim vereceğim hesaplama tekniği standart matematik hesabı olacaktır. Gerçek kamış bir ney yaparken eldeki kamış malzemenin nitelikleri (çapı , et kalınlığı , boğumların durumu ve bunun gibi bir çok etken) dikkate alınır ve üretici ses ölçen cihazlar kullanarak neyin uzunluğuna ve deliklerin tam yerlerine bu şekilde karar verir. Tabi tüm bu anlattıklarım profesyonel neyler için geçerli olup her müzik markette kolayca bulunabilecek sıradan neyler için geçerli değildir. Ayrıca anlatacağım şekilde yaptığım neyleri çokça arkadaşım kullanmış, şikayet etmemiştir.

  Öncelikle kullandığım boruların vasıflarından bahsedeyim. Ben Malatya’da kolayca bulabildiğim göktepe marka boruları kullanıyorum. Kullanıp memnun kaldığım için başka boru arayışına girmedim. Kullanılacak Plastik borunun çapı 2 cm. dolaylarında olabilir. Gördüğünüzde bundan olur diyeceksinizdir zaten. Et kalınlığı fazla olmasa iyi olur, ortalama 1-2 mm arası. Önemli bir özellik ise borunun imal edildiği plastiğin yumuşak, sakız gibi olmamasıdır. Aksi halde delikleri delerken matkap ucuna bulaşır ve muntazam yuvarlak bir delik delmenize engel olur. Sert Plastik borular delik açmaya, zımparalamaya vs. daha elverişli oluyorlar.

  Uygun bir boru temin ettikten sonra gelelim borunun ölçülerine. Neyin boyu şekilde anlattığım gibi 26 birim kabul edilir. Mansur neylerin standart boyu 806 mm dir. Bunu 26 birim olarak kabul ettiğimizde 1 birim = 31 mm eder. (31mm*26=806mm)

  Plastik borudan yapımı.

  Neyin önde 6 arkada 1 adet deliği bulunur. Şekilde delikleri arasında ne kadar mesafe bulunacağını görüyoruz. Her boy borudan şekildeki hesapla ney yapabiliriz fakat uygun boylarda üretmediğimiz neylerden kabul edilmiş nota sistemindeki doğru sesler çıkmayacaktır. Ney dilsiz bir enstrümandır ve diğer müzik aletleri gibi akort edilemediği için mümkün mertebe doğru ölçülerde imal edilmeleri gerekir. Ben sizlere Mansur ney ölçülerine göre anlatım yapmaya çalışacağım.

  Yapım aşamasında ilk işimiz boruyu doğru uzunluğa getirmek olacaktır. Daha önce belirttiğim gibi Mansur neyin standart uzunluğu 806 mm dir. Ben boruyu direk 806 mm kesmiyorum. Keserken yapabileceğim hatalara önlem olarak biraz daha uzun kesip zımpara veya taş ile doğru uzunluğa getiriyorum, borunun uç kısımlarını düz bir yüzeye (cam gibi) bırakıp düz olup olmadıklarına bakıyorum. Üfleyeceğimiz kısımları ağza batmayacak şekilde zımpara ya da taş ile inceltiyorum. Normalde üfleyeceğimiz kısımda başpare bulunur fakat ben başpare yapamadığım için onun uzunluğunu da boru boyuna ekliyor borunun uç kısmını başpare gibi şekillendirmeye çalışıyorum. Ucuna başpare takılmış hazır satılan Plastik neyler de vardır. Başparesini temin etme yada imal etme şansınız varsa ,dışarıda kalan kısmının uzunluğunu borunun boyundan düşerek kullanabilirsiniz

  Plastik borudan yapımı.

  Boru uygun boya geldikten sonra borunun üzerine kurşun kalemle boydan boya (deliklerin açılacağı yarıya) düz bir çizgi çekiyorum. Çizgiyi çekerken şerit metrenin çengel ucunu borunun altına takarak oval kısmını da boruya dayayarak metreyi cetvel gibi kullanıp düz bir şekilde çizmeye çalışıyorum. Daha farklı ve kolay bir yöntemi mutlaka vardır. Bu düz çizgiyi çizdikten sonra yine şerit metreyi ve hesap makinesini kullanarak delik yerlerini işaretlemeye başlıyorum. İlk şekilde Birim hesabını anlatmıştım. Borunun uzunluğu / 26 = 1 br. Mansur ney için 806/26=31 mm = 1br.

  Plastik borudan yapımı.

  Bu durumda neyin en altından şerit metrenin çengelini takıp 4 br. (31mm * 4 = 124 mm) yukarıya ilk deliğimizin yerini işaretliyoruz kurşun kalemle. Sonrasında ilk deliğin bir birim yukarısına ( 124 + 31 ) şeklinde devam ediyoruz. Alttan itibaren 4-1-1-2-1-1 br. şeklinde ön taraftaki delikleri işaretliyoruz. Arka delik ise ön taraftaki en üs deliğin 3 br. üzerine yani borunun tam orta noktasına açılır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir durum var. Uzun boylu neylerde elinizin başparmağı arka deliğe yetişmekte güçlük çekebilir. Bu durumda deliği hangi elinizi üstte kullanacaksanız o elin başparmağına dönük açabilirsiniz. Yani deliği tam olarak arka tarafta değil de biraz daha sağda ya da solda açmanız mümkün olabileceği gibi başlangıç için arka deliği açmasanız da olur. Ya da arka deliği açın sonra da bantlayın.

  İşaretleme işi bittikten sonra delikleri delme işine geçeceğiz. Elinde iyi teçhizatı olanlar delikleri açmakta zorlanmayabilirler, fakat benim gibi sadece normal bir matkapla delikler açılacaksa öncesinde işaret yerlerine sivri uçlu (biz gibi) bir aletle punto atmak faydalı olacaktır. Ahşap için üretilmiş ucu sivri matkap uçları attığınız punto içine yerleştirilip, matkap dik açı ile güzelce tutulup delinirse deliği açarken eksenden kayma ihtimali azalıyor. Kollu matkaplar kullanılınca hata payı çok daha azalıyor tabi. Artık elimizdeki imkanlara göre açıyoruz delikleri. Dikkat edilecek bir husus daha matkabı fazlaca bastırıp borunun diğer tarafına zarar vermeden delik açmak. Ben ayrıca deliği yüksek devirde hızlı bir şekilde açmayı tercih ediyorum. Deliği açarken ne kadar vakit harcarsam hata ihtimali o kadar artıyor gibime geliyor. Hızlı bir biçimde delince ya çok az hata ile delik açılıyor ya da nadiren (hele de uzun süre uğraşmamışsam) delik yamuk olabiliyor. Ha unutmadan ben 8-10 luk maktap uçları kullanıyorum ama yeni başlayacaklara 6-7-8 numara öneririm. Bunun iki sebebi var . Hata yapıldığında deliği genişletip hatayı düzeltme imkanı var bu birincisi. Bir de neyi üflerken eğer delikleri tam kapatamaz iseniz ses çıkmaz ya da iyi çıkmaz. Bu nedenle küçük delikleri tam kapama ihtimaliniz daha yüksek. Bundan sonrası aşikar zaten. Delikleri zımparalamak düzeltmek, borunun içerisini temizlemek vs. Ben açtığım deliklerin etrafını parmaklarımın üzerine bastığı doğrultuda biraz daha zımparalaya biliyorum. Böylece parmaklarım deliklere daha rahat oturuyor.

  Kabaca böyle. Vakit ayırdığınız için teşekkürler.
  Konu SunShine tarafından (02-12-2013 Saat 15:17 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Kayıtlı Üye kukuletam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  37
  İsim
  MusTafa

  Standart Cevap: Plastik borudan ney yapımı.

  verdiğiniz bilgiler ve anlatım için teşekkürler.
  "Acemi Marangozun talaşı tahtasından çok olur."

 3. #3
  Üye kshuseyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Nereden
  İzmir-Çiğli-Evka-5
  Yaş
  51
  İsim
  Hüseyin KISA

  Standart Cevap: Plastik borudan ney yapımı.

  Bizleri aydınlattığınız için teşekkürler..
  Hüseyin KISA
  Çiğli-İZMİR

 4. #4
  Admin Emrah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  33
  İsim
  Emrah DURASI

  Standart Cevap: Plastik borudan ney yapımı.

  paylaşım için çok teşekkür ederiz...

 5. #5
  Kayıtlı Üye kawasaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Nereden
  Almanya Frankfurt
  Yaş
  63
  İsim
  sinan

  Standart Cevap: Plastik borudan ney yapımı.

  güzel anlatim ve paylasim icin tesekkürler

 6. #6
  Kayıtlı Üye dinamit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Nereden
  Sivas/Divriği
  Yaş
  37
  İsim
  Mahmut FIRAT

  Standart Cevap: Plastik borudan ney yapımı.

  anltım için gönülden teşekkür ederim.
  ney sesini çok seviyorum ney üflemek de istedim ama ikamet ettiğim yer kırsal olduğu için kurs gibi imkan yok tabiki onun için vageçtim. aslında neye merakı olanların bence plastik boruyla değilde orjinal neyden temin edip üflemeleri lazım düşüncesindeyim.
  Mahmut FIRAT
  Sivas/Divriği

 7. #7
  Kayıtlı Üye pioneer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nereden
  -
  Yaş
  41
  İsim
  -

  Standart Cevap: Plastik borudan ney yapımı.

  Çok güzel olmuş anlatımınız, ilgi alanım olmasada keyifle okudum, bilgilendim sayenizde. Elinize sağlık ve teşekkürler.

 8. #8
  Kayıtlı Üye KARTALINOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Nereden
  TRABZON
  Yaş
  38
  İsim
  Engin Kartaloğlu

  Standart Cevap: Plastik borudan ney yapımı.

  çok güzel bir çalışma teşekkürler, forumumuzda Hasan Hoca da bu tür çalışmalaryapıyor hatta banada kendisini ziyaretimde bir tane hediye etti ama ben hala ses çıkarmayı beceremedim çalışmalarım devam ediyor.
  GÜZEL İNSANLAR GÜZEL YERLERDE GÜZEL ŞEYLER YAPARLAR

  Engin KARTALOĞLU
  TRABZON

 9. #9
  Kayıtlı Üye murat_asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Nereden
  ANKARA
  Yaş
  38
  İsim
  murat

  Standart Cevap: Plastik borudan ney yapımı.

  güzel bir paylaşım teşekkür ederiz, bende bir plastik birde kamış ney var, ses çıakrtıyorum ama tekniğini bilmediğimden pek elime almıyorum, nasip olurda biraz kurs görürsem çok heveslendiğim bir enstrüman.

 10. #10
  Kayıtlı Üye SunShine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Nereden
  ANKARA / MALATYA
  Yaş
  39
  İsim
  Fatih KARAKAPLAN

  Standart Cevap: Plastik borudan ney yapımı.

  Herkese güzel yorumlarından ötürü teşekkür ederim.

  Dinamit bey ; orjinal ney kullanımı konusunda size elbette hak veriyorum. Hem sesi daha güzeldir hem de sesi daha geniştir. Plastik neyler çok tiz seslere çıkmakta zorluk çekerler. İyi üflemek gerekir. Her halükarda kamış neyler plastik neylere göre daha üstündür. Fakat burada imalatından bahsettiğimiz için plastik ney üretimini anlatmayı tercih ettim. Bunun birkaç sebebi var. Neylik kamışlar 9 boğumlu (insan gırtlağı gibi derler) olmalıdır. Mümkün mertebe boğumların arasındaki mesafenin her boğum arasında eşit olması (eşit asla olmaz , neyin alttan üste doğru gittikçe boğum mesafesi daralır) aranılan bir özelliktir. Kullanılan kamışın olgunlaşmış olması , yine mümkünse taban suyunun yüksek olduğu, gündüzleri sıcak geceleri soğuk bir bölgeden olması çok etli olmaması yine çok ince olmaması , 9 boğumlu olsa bile gerekli kalınlıkta (çapta) olması aranılan özelliklerdir. Aranılan tüm yan özelliklerin haricinde doğada 40 - 80 cm arasında 9 boğumlu kamış bulmak oldukça zor bir iştir. Binlerce kamışın arasından bir kaç tane çıktığı söylenir. Bu sebeple doğru bir kamışı bulmak meşakkatli bir iştir. Türkiyede Hatay ilinden asi nehri civarlarından güzel kamışlar çıktığını duymuştum. Doğru kamışı bulduğumuzu var sayarsak bunun 1 sene kadar kurumasını beklememiz gerekiyor. Elinde kuru güzel bir kamışı olan varsa , elimden geldiği kadarıyla kamış ney imalatını daha detaylı bir şekilde de anlatmaya çalışırım. Ayrıca kamış neyler periyodik bakım ister. Ayda bir yağlanmaları gerekir. İyi muhafaza etmek gerekir. Birde güzel bir kamış neyiniz varsa sizden ilgi bekler. Birliktelik ister. Ben hobi sahibi dostarımızın kolay erişebilecekleri bir malzemeden kolaylıkla imal edebilecekleri bir tarifte bulunmayı anlattığım sebeplerden dolayı daha doğru buldum. İcra kısmına gelince ben de çok iyi üfleyemiyorum. Bir arkadaşımdan nasıl ses çıkarılacağını öğrendikten sonra kendi kendime devam ettim . Herhangi bir eğitim almadım ve asla iyi bir neyzen olamadım. Fakat yine de çok güzel bir enstrumandır. İnsanı yormaz , dinlendirir.

  Murat bey ses çıkartıyorum derken kastınızı anlamadım , yani delikleri açıp kapadığınızda notalar çıkacak seviyede ses çıkartıyormusunuz. Yoksa üflediğinizde ıslık gibi bir ses mi elde ediyorsunuz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. plastik modelcilik üzerine...
  Konu Sahibi ccumhura Forum Modelcilik Çalışmaları ve Teknikleri
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 20-05-2013, 12:41
 2. Plastik Uçak
  Konu Sahibi Mavi Elma Forum Sizin Çalışmalarınız
  Cevap: 33
  Son Mesaj : 23-08-2012, 11:50
 3. Plastik modellerim.
  Konu Sahibi z_g_h Forum Sizin Çalışmalarınız
  Cevap: 30
  Son Mesaj : 31-01-2011, 20:50
 4. plastik kutu.
  Konu Sahibi UgurYendi Forum Sohbet - Muhabbet
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 30-12-2009, 18:50