Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Ahşabı emprenye etmek

Bu Sayfa Forumdaki  Konularının Listesini İçerir

 1. #1
  waterslager
  Misafir

  Standart Ahşabı emprenye etmek

  Ahşap ürünlerin aslı ,canlı birer varlık olan ağaçlardır. Bu nedenle ahşap ve ahşap ürünler , nem ve ısı gibi dış etkilerle ve güve,kurt,çeşitli bakteriler ve mikroorganizmaların etkisiyle aşınır, bozulur ve çürürler.
  Emek vererek yaptığımız eserlerimizi bitirdikten sonra çürüme ve bozulmaya karşı korumalıyız.
  Ahşap ürünlerin korunması çok eski çağlardan beri insanların titzlikle araştırdıkları ve değişik yöntemler geliştirdikleri bir konudur.
  Ahşap ürünleri korumak ve ömrünü uzatmak için kullanılan bazı yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yöntemlerin bazılarını kendim kullanmaktayım.Ben Vernik , boya ,tiner vs. kimyasalların ahşaba uygulanmasına karşıyım. Bu nedenle nostaljik emprenye ve renklendirme maddeleri ile çalşmaktayım.

  Ahşap sanatında zirveye çıkmış olan Selçuklu Medeniyetinde ki ahşap eserler Koyun kuyruk yağı ile emprenye edilerek günümüze kadar bozulmadan ,çürümeden ulaşabilmiştir.Kuyruk yağı ile emprenye etme işlemini Osmanlılarda kullanmıştır.

  Zeytinyağı iyi bir emprenye maddesidir. Fakat asitinin iyi ayarlanmış olması gerekir. Zeytinyağı halis değilse koruma sağlamak bir yana güve ve kurtlara davetiye çıkarabilir.

  Kezzap(Nitrik asit) çok mükemmel bir emprenye maddesidir. Fakat deneyimli olmayanlar kullanmamalıdır. Kullanılması ciddi bir deneyim gerektirir. yaptığınız eseleri bozma ihitmaliniz vardır.Zira neye karşı nasıl reaksiyon vereceğini bilmelisiniz.Bazı maddelere karşı hiç reaksiyon vermezken bazı maddelere karşı tahmin edemeyeceğiniz şiddette reaksiyon verir.Ayrıca insan cildinde ciddi tahribatlara yol açar. Çok dikkatli kullanılmalıdır.

  Tik Yağı (Teak oil) mükemmel bir emprenye maddesidir. Uzakdoğuda yetişen tik ağacından elde edilen bir yağdır. Bu yağı bana Mimar Sinan üniversitesi Ahşap Heykelcilik bölümünden bir öğretim görevlisi tavsiye etti. Tik yağı uygulanan ahşap ürünlerin ömrünün 500-600 yıl olabileceğini söyledi.
  Uygulaması kolaydır.Bence amatör arkadaşların kullanabileceği en iyi emprenye maddesidir.Biraz pahalıdır.

  Tanalith E Çok mükemmel bir emprenyeleme maddesi ve yöntemidir. Daha çok sanayide kullanılır. Amatörlerin kullanmasına pek uygun değildir. Zira Tanalith E uygulamasında özel tesis gerekir. emprenye edilecek ürün önce vakumlanarak en ücra köşesine varıncaya kadar içindeki hava boşaltılır.Daha sonra Tanalith E havuzlarına atılarak bekletilir böylece Tanalith E nin ürünün her gözeneğine emdirilmesi sağlanır. Eskiden telgraf ve telefon direkleri bu yöntemle emprenye edilirdi. Şimdi dekoratif amaçlı olarak daha çok dış mekan ürünlerinin emprenyesinde kullanılmaktadır.

  Emprenye için başka yöntemlerde vardır mesela zift veya mazot havuzlarına yatırrmak.Genelde demiryollarının ahşap travestleri bu yöntemlerle emprenye edilirler.


  Bu emprenye yöntemleri bilgi amaçlı yazılmıştır. Her emprenye maddesi değişik ağaç türlerinde değişik sonuçlar verir. Ürünü korumaya almak asıl amaç olmasına karşılık. Ahşapta renk değişiklikleri desen ve damar gösterimi gibi sonuçlar verebilir. Kullanacak arkadaşların küçük numunelerde denemeler yaptıktan sonra sonucu görmeleri ve ondan sonra asıl ürün üzerine tatbik etmeleri en doğrusu olacaktır. Ayrıca bu malzemelerin ahşap üzerindeki diğer malzemelerle (Tutkal, metal çivi,tel vs.) ile nasıl bir reaksiyon vereceğinide bilmek gerekir. Aksi halde bir şeyi koruyup ve güzelleştirirmeye çalışırken başka bir şeyleri bozabiliriz.
  Sağlıcakla kalınız , esen kalınız


  Konu waterslager tarafından (18-04-2010 Saat 06:25 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Admin Serdar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Nereden
  adana
  Yaş
  35
  İsim
  Serdar IŞIKBER

  Standart Cevap: Ahşabı emprenye etmek

  bende bezir yağı süreni körmüştüm, ne derece uygun bir yağ bilemiyorum.
  Dremel Yetkili Servisi
  www.isiklarelektrik.com

 3. #3
  Kayıtlı Üye NevzatOzalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nereden
  uşak
  Yaş
  56
  İsim
  nevzat

  Standart Cevap: Ahşabı emprenye etmek

  merhaba,
  Konunun yeri geldiği için bende birşeyler paylaşayım.Ahşap torna ile yaptığımız çalışmaları, genelde boyama-cilalama-yada koruma amaçlı olarak yapılacak işlemleri çalışmamızı tornadan sökmeden yaparız. Bu ahşap torna çalışmalarının bir özelliğidir.
  Çalışma hemen koruma altına alınmış olur.Onun için ahşap tornada yaşadıklarımdan ve okuduklarımdan edindiğim en önemli
  tecrübe her ahşap tutkununun da bildiği kurumuş ahşapla çalışmanın zorunlu olduğudur.(Çatlama ve şekil bozuklukları oluşuyor yaş malzemede) Çalışmanın son işleminin nasıl sonlandırılacağı biraz kişinin tercihine biraz da ahşap malzemenin
  cinsine birde kullanım yerine göre değişiyor.
  Ben de doğal ahşap rengini korumayı ve onun dışa tüm güzelliği ile yansımasını sağlamayı amaç edinenlerdenim.Tabi durum
  bu olunca çalışmanın korunmasında bazı zorluklar başlıyor. Teak yağı ,keten tohumu yağı, gomalak karışımı ilk akla gelenler
  oluyor.Zeytinyağı ,çiçek yağı bile kullanılıyor.Ama bu yağların zamanla toksit madde ürettiği kanıtlanmıştır.Bu sebeble ahşap
  mutfak araçlarının sonlandırılmasında bizim ülkemizde de rahatlıkla bulabileceğimiz KETEN TOHUMU YAĞI (aktarlarda ufak
  ambalajlarda satılıyor.) en güzel ve sağlıklı seçenek. Tornanın üzerinde bir bez parçası ile çalışmama uyguluyorum.Koruma ve
  ahşabın desenlerinin meydana çıkması sağlanıyor.
  Görselliğin daha önemli olduğu çalışmalardada teak yağı ve daha mükemmeli gomalak cila(doğal bir ürün).Gomalak ın uygulaması biraz zor ve çalışmaya göre 5-6 kez uygulandığını okuyorum.Ben iki kez uyguluyorum(şimdilik.)
  Birde kendim bir ölçü balmumu 5-6 ölçü keten tohumu (veya zeytinyağı-çiçek yağı-mineral yağ da olabilir.) ile krem kıvamında
  bir karışım hazırladım.(biz tornacılar için kullanım kolaylığı sağlıyor.
  Konu çok geniş.Daha yazılacak şeyler çok.Mesela çalışma dış mekanda kullanılacaksa herşey hemen farklılaşıyor.Kimyasal
  vernik olmazsa olmaz oluyor.
  Saygılar.
  SAYGILAR.
  NEVZAT ÖZALP... UŞAK 4. #4
  waterslager
  Misafir

  Standart Cevap: Ahşabı emprenye etmek

  Nevzat Bey Ben hemen hemen sadece ceviz çalışıyorum. Cevizinde koyu ve iyi desenli olanlarını seçiyorum. Öncelikle Tik yağı uyguluyorum. teak yağı tamamen kuruyup çektikten sonra zeytinyağı sürüyorum. Zeytin yağı cevizdeki doğal desenleri ve damarları mükemmel bir şekilde ortaya çıkarıyor. Ahşap üzerine zeytinyağı uyguladıktan sonra güneşte kurumaya bırakmak lazım. Güneşte bekleme süresi ahşabın renginin koyu yada açık olmasını sağlayacaktır. Güneşte ne kadar uzun süre beklerse rengi okadar çok koyulaşacaktır. Hatta bazen daha koyu olmasını istediğim objelere iki kez zeytinyağı uyguluyorum.
  Yaptığım denemelerde zeytin yağının en iyi görsel etkiyi ceviz üzerinde yaptığını gördüm. Gürgen, çam, ıhlamur,kavak,meşe gibi ağaçlarda çok iyi bir etki yapmıyor. sadece sarımtrak veya çok açık kahverengi bir renk değişimine yol açıyor hepsi bu.
  Gomalak cila uygulamasına gelince. Öncelikle gomalak cilanın alkolle eritilmesi iyi sonuç verecektir.Gomalak cilayı kullanacağınız zaman değil çok önceden eritirseniz daha iyi olur. Ben küçük pet şişelerde hazır erimiş halde bekletiyorum. Alkolle çok iyi seyreltilmesi lazım. yani alkol oranının çok fazla olması gerekir. Gomalak cilanında güneş altında uygulanması gerekir. Uygularken kesinlikle pamuk ,fırça kullanılmamalı bir tülbent parçasının içine koyacağımız pamuga az az dökerek büyük bir sabırla kat kat dairesel hareketlerle yedire yedire sürmeliyız.Güneş altında uygulandığından alkol hemen uçacak ve anında kuruyacaktır.Bu nedenle katlar arasında beklemeye gerek yoktur.Biraz zahmetli bir iş ama eserinize gomalak cilanın vereceği antik görünüm için bu zahmete katlanmaya değer.
  Not :gomalak cila uygulamasında mutlaka eldiven kullanmanızı öneririm.zira ele bulaşan gomalak cila kolay kolay çıkmıyor.
  Sağlıcakla kalınız
  Konu waterslager tarafından (16-04-2010 Saat 20:45 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  waterslager
  Misafir

  Standart Cevap: Ahşabı emprenye etmek

  Tik yağı ve zeytinyağı uyguladığım ,gomalak cila ile cilaladığım kendi yapımım olan ceviz çeyiz sandığını beğeninize sunuyorum.
  Bu sandık zeytinyağının ceviz üzerinde desen ve renk verici özellikleri ile gomalak cilanın nasıl bir antik görünüm verdiğine iyi bir örnektir.
  Bu sandığı sedef kakma ile bezemek üzere yapmıştım. Fakat kullandığım ceviz o kadar harika desenlere sahiptiki bu desenleri bozmaya kıyamadım. Sandık bu haliyle salonumun en güzel köşesinde durmaktadır.
 6. #6
  Kayıtlı Üye NevzatOzalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nereden
  uşak
  Yaş
  56
  İsim
  nevzat

  Standart Cevap: Ahşabı emprenye etmek

  Abdurahman bey ne güzel anlatıyorsunuz.Tecrübenin anlatılması karşıdaki kişinin bu işin başında olduğu düşünülürse çok daha
  faydalı oluyor. Ahşabın renginin koyulaşmasını zeytinyağı ile hızlanması benim için iyibir bilgi oldu.Gomalak cilayı karışımı yapılmış olarak alıyorum.(Midi tornamda küçük objeler yaptığımdan az miktar epey süre yetiyor)Yanlız anlattığınız gibi gomalak
  cilanın alkol oranını arttırmak istersem etil alkol mü eklemeliyim yada ispirto olurmu? Kllanımını aynen sizin anlattığınız gibi
  yapıyorum.Havalar ısındı katlar arasında fazla belemeden bende 5-6 kat çalışabilirim.
  saygılar.
  SAYGILAR.
  NEVZAT ÖZALP... UŞAK 7. #7
  Kayıtlı Üye NevzatOzalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nereden
  uşak
  Yaş
  56
  İsim
  nevzat

  Standart Cevap: Ahşabı emprenye etmek

  Abdurahman bey mükemmel örnek için teşekkürler.Ellerinize sağlık.
  Saygılar.
  SAYGILAR.
  NEVZAT ÖZALP... UŞAK 8. #8
  waterslager
  Misafir

  Standart Cevap: Ahşabı emprenye etmek

  Başkasına fayda sağlamayan yani saklanan bilgi bence bilgi değildir. Her insanın birilerinden öğrenebileceği birşeyler vardır. Ben bunları size anlatırım.Sizlerde bana bilmediğim bir şeyleri anlatırsınız. Böylece mükemmeli yakalamış oluruz.
  Nevzat bey ben saf etil alkol kullanıyorum.

 9. #9
  waterslager
  Misafir

  Standart Cevap: Ahşabı emprenye etmek

  ıskarpela ile yapmıştım

 10. #10
  Kayıtlı Üye ProgrammeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Nereden
  Istanbul
  Yaş
  30
  İsim
  Osman

  Standart Cevap: Ahşabı emprenye etmek

  Abdurrahman abi ellerinize sağlık çok güzel olmus.Galiba işlediğiniz motif bir zamanlar(sağolsun) irfan abimin gönderdiği bir motif yada ona benziyor

  Birde sormak istediğim ilk resimde motif sanki tahtanın içi oyulmus gibi duruyor ama diğer resimlerde motifin ıçi değilde diğer yerler oyulmus, yani motif kabartma olmus gibi geldı banaHangisi doğru çözemedimBelkide ilk resimdeki ışıktan olsa gerek.
  Osman Gündüz - İstanbul

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. kuyruk yağı ile emprenye
  Konu Sahibi anamurluke Forum Torna Çalışmaları ve Teknikleri
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 27-10-2012, 01:30
 2. Bu Ahşabı nasıl bulabilirim
  Konu Sahibi yakmagravür Forum Sohbet - Muhabbet
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 31-08-2012, 22:09
 3. Günaydın- Asıl mutluluk Mutlu etmek galiba
  Konu Sahibi bcakir Forum Sohbet - Muhabbet
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 16-06-2011, 09:06

Bu Konu için Etiketler