Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Tezgah ve tezgah testerem.

Bu Sayfa Forumdaki  Konularının Listesini İçerir

 1. #1
  Kayıtlı Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2014
  Nereden
  Kayseri/Şimdi İzmir
  Yaş
  61
  İsim
  Nurullah

  Standart Tezgah ve tezgah testerem.

  Selamlar,

  2013 sonu ve bu yılın başlarında yaptığım tezgah ve tezgah testeremi sizlerle paylaşacağım.

  Tezgah ölçüleri yükseklik 81, Uzunluk 200 ve genişlik 70cm. Malzeme; ayaklar 10X10, diğer parçalar 5X10 ölçülerinde çam. Tabla kısmı 5x5 ölçüsünde masif ahşap ile desteklenmiş 20mm sunta üzeri 8mm laminat parke.

  Tüm geçme ve birleştirmelerde kırlangıç kuyruğu uygulandı.

  Ayakların ön taraftaki ikisinde 100mm frenli, arkalarda yine 100mm sarhoş tip tabir edilen sanayi tipi tekerlek kullanıldı. 4 tekerin toplam ağırlık direnci 340 kilodur

  Tezgahta üç adet mengene sistemi uygulandı. Tezgahın sol tarafında tek koldan çevirmeli çift milli iki noktadan sıkıştırmalı klasik tezgah mengenesi, sağ tarafta vagon mengene olarak tabir edilen gizli mengene sistemi sağ arka tarafta ise uzun parçaların rendelenmesi için kullanılabilecek mengene sistemi uygulandı.

  104.jpg075.jpg080.jpg021.jpg018.jpgEklenti 48934

  Paylaşım, tezgah ve makinanın ayrıntılarının fazla olması nedeni ile sanırım birkaç günden fazla sürecektir.

  Lütfen yalnızca "güzel, elinize sağlık" türünden beğenilerinizi değil (bu tür beğeniler de okşayıcı ama) gördüğünüz hataları ve "şu da olsa" ya da "şöyle olsaydı fena olmazdı" türünden eleştirilerinizi de bekliyorum. Çünkü makina hala geliştirilmeye muhtaç ve açık.

  Sevgi ve saygılarımla


  Konu talebe tarafından (05-03-2015 Saat 21:08 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Kayıtlı Üye necdet namazcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Nereden
  istanbul
  Yaş
  40
  İsim
  necdet namazcı

  Standart Cevap: Tezgah ve tezgah testerem.

  Ellerinize saglık
  sistem93 bunu beğendi.
  Tevazu Ve Alçak Gönüllülükte Toprak Gibi Ol Hz. mevlana

 3. #3
  Kayıtlı Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Nereden
  Erzurum
  İsim
  Cem Odabaşıoğlu

  Standart Cevap: Tezgah ve tezgah testerem.

  Elinize sağlık, tebrikler.

 4. #4
  Kayıtlı Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2014
  Nereden
  Kayseri/Şimdi İzmir
  Yaş
  61
  İsim
  Nurullah

  Standart Cevap: Tezgah ve tezgah testerem.

  İlgi ve beğeni gösteren arkadaşlara teşekkür ederim.

  Tezgahta karşılıklı olmak üzere üçü ön tarafta, üçü arka tarafta 6 adet küçük, diğeri altı numara rendeyi alabilecek şekilde içten içe 61cm uzunluğunda iki yöne birden açılır olmak üzere toplam 7 adet çekmece bulunmaktadır.

  Çekmecelerde atelyenin hemzemin konumda bulunması nedeni ile rutubete açık olması ve kesim ve zımparalama sırasında oluşacak tozdan etkilenme olasılığına karşı çekmece rayı veya kızak yerine klasik ahşap çekmece sistemi uygulandı.

  Tezgahın sağ taraftaki iki ayağı ileride freze adapte edilebilir düşüncesi ile asimetrik olarak diğer iki ayağa oranla daha içerden bağlandı.

  Tekerlek kullanılmasındaki amaç, toplam ağırlığın fazla olması nedeni ile yer değiştirmelerde doğacak zorluğu, bertaraf edebilmekti. Tekerlekler nedeni ile oluşabilecek sabit duramama hali dikkate alınarak ön taraftaki iki tekerleğin kilitli olması tercih edildi.

  019.jpg020.jpg024.jpg

 5. #5
  Kayıtlı Üye erdal4242 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  konya
  Yaş
  43
  İsim
  erdal

  Standart Cevap: Tezgah ve tezgah testerem.

  iyi günlerde kullanın
  Erdal 1974 KONYA
  O RH +

 6. #6
  Kayıtlı Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2014
  Nereden
  Kayseri/Şimdi İzmir
  Yaş
  61
  İsim
  Nurullah

  Standart Cevap: Tezgah ve tezgah testerem.

  Tezgahın tasarlanması ve üretimi beş gün almışken makina kısmının tam olarak kullanılır hale getirilmesi neredeyse 2 ayımı aldı. Bu uzamanın nedeni, bıcağın indirilip kaldırılmasını sağlayan düzeneğin, deneme yanılma yöntemi ile (birden çok yöntem denendi) tasarlanarak ve ayarlarının sıfır hata ile üretilmeye çalışılması oldu.

  Tüm bu zorlu sürecin sonunda ortaya çıkan sonuç tatmin edici oldu. Ancak kullanılan motorun 2200vat ve 6000 devir/dakika olması en başta düşündüğüm ve uyguladığım sonucu almamı, şimdilik, engelledi. Makinayı 400mm çapında bıcak kullanılabilecek şekilde tasarlayıp üretmeme karşın piyasada bulabildiğim 6000 devir dakikalık bıcakların maksimum çapının 254mm olması nedeni ile şimdilik yalnızca bu bıcağı kullanabiliyorum. Bu bıcakla maksimum kesim yüksekliği 90 derecede 72mm, 45 decede ise 54mm.

  014.jpg
  027.jpg
  90 derecelik pozisyon kolların görünümü.
  028.jpg
  Bıcağın kesğim düzeyinin altına inmiş hali.


  029.jpg
  Bıcağın en yüksek hali, maksimum kesim yüksekliği.
  030.jpg
  Bıcağın indirilip kaldırılmasını sağlayan düzenek (karşıdan görünüş).
  031.jpg
  Bıcağın en yüksek hali, maksimum kesim yüksekliği yandan görünüş.
  032.jpg
  45 derecelik pozisyon görünümü.
  044.jpg
  45 derecelik pozisyon kolların görünümü.
  Konu talebe tarafından (31-08-2014 Saat 21:27 ) değiştirilmiştir.
  forsa, bahti35, Canra ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 7. #7
  Kayıtlı Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2014
  Nereden
  Kayseri/Şimdi İzmir
  Yaş
  61
  İsim
  Nurullah

  Standart Cevap: Tezgah ve tezgah testerem.

  Makinanın elektrik girişi için bilgisayar güç kaynağından monitöre güç aktaran bir tarafı erkek diğer tarafı dişi olan kablo ikiye ayrılmak sureti ile makinaya girişte dişi kısım, ana güç kablosunda ise erkek kısım kulanıldı.

  Makinaya çekilecek elektrik için araya 16 amper otomatik sigorta takıldı.

  053.jpg054.jpg

  Makinanın çalıştırma anahtarı olarak ev tipi elektrik düğmesi kullanıldı. Ancak çarpma ve benzeri istem dışı çalıştırmaları önlemek için düğme kapak içine gizlendi. Makinayı çalıştırmak için kapağın açılarak düğmeye basılması gerekmekte, kapatmak için ise kapağa dokunmak yeterli olmaktadır.

  Tezgah elektrik tesisatı hazırlanırken içten iki adet dıştan ise bir adet priz takıldı. İçerdeki birine testere bağlandı diğeri ise ileride tadapte edilmesi olası freze için boşta bıralkıldı. Dışta kalan priz ise tezgah başında kullanılması muhtemel cihazlar bakımından kablo kirliliğini önlemek için güşünüldü.
  026.jpg025.jpg
  forsa bunu beğendi.

 8. #8
  Kayıtlı Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2014
  Nereden
  Kayseri/Şimdi İzmir
  Yaş
  61
  İsim
  Nurullah

  Standart Cevap: Tezgah ve tezgah testerem.

  Tezgah testereyi tanıtmaya devam ediyorum.

  Makinanın motoru tozdan etkilenmemesi için playwooddan yapılmış bir kutunun içine yerleştirildi ve alt kısmında hava akımını sağlamak için yaklaşık 10X12cm ölçülerinde bir açık alan bırakılarak ameliyat maskesi filtre olarak adapte edildi. Hava çıkışını sağlamak için ise milin çıkışı için açılan delik gerekenden 4mm genis kesilerek hem aşağıdan emilen havanın dışarıya atılması ve hem de çıkan hava ile bıcağın soğumasına yardımcı olunması amaçlandı. İndirme kaldırma işlemi bu kutunun ön taraftan menteşe ile ana tablaya bağlanması ve 10mm gijondan yapılmış bir düzeneğin tezgah önündeki kasnağın çevirilmesi ile sağlanıyor.

  İki noktadan mil ile bağlı olan bir çubuğu alttan veya üstten bir düzlem üzerinde hareket etirirseniiz düzlemin karşı kısmındaki uç, düzlem üzerindeki harekete göre aşağı veya yukarı doğru hareket eder. Makinanın indirip kaldırma sisteminde bu mantıktan hareketle bir kızak üzerinde gijon marifeti ile gezen bir mile bağlı kol yukarıdan bıcağın takılı olduğu kutuya bir mil ile bağlandı. Gijonun saat yönünün tersine çevrilmesi ile sabit kızak üzerinde ileriye doğru giden alt mile takılı kol ile kızak arasındaki açı genişliyor ve bu genişleme sayesinde yukarıdan mil ile kola bağlı kutu yukarı kalkıyor. İndirme işleminde ise alt mil geriye doğru geliyor ve dolayısı ile açı daralıyor ve daralan açıya iki noktadan bağlı olan kol tek noktadan sabit olması nedeni ile kutuyu ve bıcağı aşağıya çekiyor.

  duzenek1.jpg

  Testerenin motor gücü 2200vat. 6000devir/dakika dönüyor. Motorun gücünüden kayıp vermeden devir sayısını nasıl düşürebileceğim konusunda bilgi sahibi arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Kasnak ve/veya dişli kullanabilmem mümkün değil. Bu nedenle yalnızca dimmer veya invertör kullanarak bu işi halletmem gerek.

  Kullanılabilecek minimum ve maksimum bıcak çapları 125mm ve 400mm. Ancak motorun devir sayısı dikkate alındığında Türkiye' de bulabildiğim en büyük çaptaki bıcak 254mm çapa sahip.

  Bıcak merkezi esas alındığında 90 derece maksimum kesim yüksekliğinde 55mm kısım tabla altında kalıyor. Böylece mevcut 254mm bıcak ile maksimum 72mm kesim yapılabiliyor.

  Bıcak değişimi için mevcut 17 kombine anahtarın açık ağız kısmı traşlanmak sureti ile 3mm düşürüldü. Böylece bıcak değiştirken mil kilitlenebiliyor.

  059.jpg062.jpg

  Testerenin üst tablası 10mm marin kontradan hazırlandı. Bıcak merkez alınarak bıcağın sağ ve solunda 15 cm mesafe esas alınarak 20mmX10mm kızak lambaları açıldı
  039.jpg


  Bıcağın yükselme alanında 50X11cm lik oval bir alan açılarak 90 ve 45 derecelik kesim için iki ayrı aparat hazırlandı. Ara dereceli kesim yapılmadığı için şimdilik bu iki aparat idare ediyor.
  045.jpg046.jpg
  Sedat Ünsal bunu beğendi.

 9. #9
  Kayıtlı Üye sukruyontar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Nereden
  tekirdağ
  Yaş
  41
  İsim
  SUKRU

  Standart Cevap: Tezgah ve tezgah testerem.

  elinize sağlık

 10. #10
  Kayıtlı Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2014
  Nereden
  Kayseri/Şimdi İzmir
  Yaş
  61
  İsim
  Nurullah

  Standart Cevap: Tezgah ve tezgah testerem.

  Makina ile açılı kesim ve kontrolü:

  Ekli görseller herhangi bir aparat kullanılmadan yapılan kesimlere ilişkin görsellerdir.

  041.jpg045.jpg042.jpg043.jpg044.jpg
  Açılı ve düz kesim aparatı.

  048.jpg049.jpg051.jpg052.jpg056.jpg
  Konu talebe tarafından (30-05-2015 Saat 22:50 ) değiştirilmiştir.
  Sedat Ünsal ve sparus bunu beğendiler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. cnc tezgah yapimi
  Konu Sahibi karlostina Forum Hoşgeldiniz, Tanışalım.
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 14-01-2014, 10:55
 2. Tezgah Testere
  Konu Sahibi ihtiyar Forum Diğer Ürünler
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 31-08-2013, 02:57
 3. AEG tezgah
  Konu Sahibi Nergal Forum Aradığınız Aletler ve Aksesuarlar
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 25-02-2013, 19:48
 4. Atölye-Tezgah
  Konu Sahibi zaccar Forum Atölyelerimiz - Çalışma Alanlarımız
  Cevap: 32
  Son Mesaj : 11-07-2012, 14:47
porno