Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Paulownia ağacı (çin kavağı)

Bu Sayfa Forumdaki  Konularının Listesini İçerir

 1. #1
  Kayıtlı Üye kenancicek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden
  uşak
  Yaş
  54
  İsim
  kenan çiçek

  Standart Paulownia ağacı (çin kavağı)

  Merhaba arkadaşlar .daha önce ismini duydugum ağacın , kerestesi hakkında tecrübeye sahip olan arkadaşlarımız var ise paylaşmasını isterim.ben bir dal parçası buldum ama .tecrübesi olan arkadaşların görüşünü almak isterim.netten buldugum özellikleride paylaşmak istedim.


  Kereste Özellikleri

  Hafiflik ve kalite
  Paulownia kerestesinin asıl avantajı hafif olmasıdır.% 15 nem içeriğiyle kurutulmuş halde 0.26 ile 0.33 gr/cm³ lük bir yoğunluğu vardır.En hafif olanı elongate ve fargesii cinsidir.Paulownia kerestesi ağırlık/sertlik oranı bakımından diğer ağaçlara nazaran en yüksek değerlere sahiptir.

  Deformasyon ve Eğrilme
  Paulownia diğer kozalaklı ve geniş yapraklı ağaçlardan çok daha düşük çekme (fire) katsayısına (% 0.27 ile 0.37) sahiptir.Paulownia dan yapılmış eşyalar kırılmaz çatlamaz ve kolay kolay deforme olmazlar.1951 yılında Amerika da yapılan deneylerde kavak, meşe, Paulownia ve diğer birkaç türden 3cm kalınlığında kesitler alınıp 68 C derecede 12 saat boyunca kurutulmuş ve sonuçta Paulownia neminin %25 ini hiçbir hasar almadan ve deforme olmadan atmıştır.Diğer yandan Kavak bükülüp uç kısımları kırılmış, meşe petekleşmiş ve öteki türlerde sert hasarlar oluşmuştur.

  Nem İçeriği
  Kurutulmuş Paulownia kerestesinden yapılmış mobilyalar rutubete ve sertliğnden dolayı zararlı böceklere çok mukavemetlidir.Rutubetin işlemesi diğer bilinen ağaçlardan daha azdır.

  Paulownia fortunei Cryptomeria japonica Fagus

  Nem içeriği (%) 21.31 18.56 20.60 Su Yoğunluğu (g/m3) 0.056 0.070 0.101

  Yalıtım Nitelikleri
  Termal İletkenliği: Paulownia 0.0063 -0.086 Kcal m-1 hr-1 C-1 değerleriyle en düşük ısı iletkenkiğine sahip ağaçtır.Bundan dolayı muazzam bir ısı yalıtım malzemesidir.
  Sıcaklık İletkenliği:Paulownia 0.000561 - 0.000631 m-2 hr-2 değerleriyle bilinen 40 tür içerisinde en düşük sıcaklık yalıtım verilerine sahiptir.
  Elektrik Yalıtımı:Bilinen 40 tür içerisinde en düşüktür.

  Cürüme Direnci
  Klinik araştırmalar sürmekle beraber Paulownia ların çürümeye karşı çok dayanıklı oldukları gözlemlenmiştir.Olabilecek çürümede üstünkörülüğü geçemez. Luengchou, Kwangsi (Çin)Çürümenin yüksek olduğu tropik bölgede yöre halkı tabut yapmak için Paulownia kerestelerini 10 yıl gibi uzun bir zaman diliminde suda bekletirler ve yapılan tabutlar da en az 30 yıl hiçbir zarar görmezler.200 yıl evvel gömülen bir tabutun çıkarıldığında hala iyi durumda olduğu tespit edilmiştir.Bunlara ek olarak the Szechuan Vilayeti Orman Araştırma Enstitüsü ,Hong Ya Orman Çiftliğinde birçok ağacı çürümeye bırakmış ve 16 yıl sonra Paulownia haricindekilerin tamamen çürüdüğü Paulownia nın da sadece yüzeyden 1 cm derinde çürümenin başladığını rapor etmiştir.

  Doğal Kuruması
  A.B.D. kaynaklı raporlarda 2.5 cm kalınlığındaki Paulownia kerestesinin normal oda sıcaklığında 25 günde neminin % 10 unu attığı belirtilir.Bu özelliği sayesinde yapay yollara başvurmadan da Paulownia kütükleri rahatlıkla kurutulabilir.


  Ses İletimi

  Geleneksel Çin Enstrümanlarında herzaman Paulownia Kerestesi tercih edilir.Dünya geneline bakıldığında keman ve piyano yapımında Picea jezoensis var. Microsperma kullanılır.Fakat karşılaştırıldığında Paulownia daha üstün nitelikler taşımaktadır.Ses radyasyon kalite tutarlılığı Paulwnia da (14.06 - 20.84 m4 kg-1 sec.-1) Picea da (12.41 m4 kg-1 sec.-1). değerlerindedir.Görülüyor ki Paulowniadan yapılan enstümanlarda daha yüksek ses rezanansı dolayısıyla daha kaliteli ses alınmaktadır.

  İşleme Kolaylığı
  Paulownia kerestesinin rendelenmesi ,testereyle kesilmesi ,ve oyulması favkalade kolaydır.İşlemesi uzun vakit gerektirmez.Kaplama yapılıcaksa çap düzleminde kesilmesi kerestesinin daha pürüzsüz rendelenmesini sağlar.Keresteye rahatlıkla çivi çakılabilir.Çivi tutma kabiliyeti normal düzeydedir.Mobilya yapımında eklem yerlerine zivanaların kullanılması tercih edilmelidir.Tutkalı ve boyayı çabuk emer ama diğer kerestelerden daha fazla vernik tüketir.

  Kereste Rengi
  Kereste açık sarı renginde parlak ve kokusuzdur.İçeriğinde polyphenol materialler bulunduğundan mobilyaların lekesiz olması için tomrukların itinayla kesilip temiz bir suya yatırılarak renk salınımının gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

  Kereste Kullanımı

  A) Ev Yapımında: Kerestesi çok kuvvetli olmadığından aşırı derecede yük binen mekanik aksamlarda kullanılması tavsiye edilmez.Bununla birlikte evin bir çok yerinde kullanılabilir.Paulownia dan yapılan çatı kirişleri hem estetik durur hem de uzun yıllara dayanır. Cichung Bölgesi , Szechuan Vilayetinde tümüyle paulwonia dan yapılmış evler ve tapınaklar 100 yıllık olmalarına rağmen hala yani gibi ayakta durmaktadırlar.
  B) Kağıt Hamuru ve diğer alanlarda: Paulownia model uçak yapımında , planörlerde teknelerde, yarış teknolojisinde hafif, sağlam, çatlamayan ve çürümeye dayanıklı yapısı nedeniyle gelişen dünyamızda rakipsiz bir ağaç olmuştur.Diğerlerinden % 40 hafifliğiyle ambalaj sanayine büyük kolaylık getirmiştir.Paulownia yününün soğutma sistemlerinde yalıtım malzemesi olarak kullanılması idealdir.Ağıl ve ahırlarda saman yerine tercih edilebilir.Paulownia hamuru açık renkli ve homojen olduğundan kağıt hamurunda geleceği parlak bir malzemedir.
  C) Sunta Yapımında: Paulownia, çapının genişliği ve budaksız oluşuyla kolaylıkla sunta yapımında kullanılabilir.Rahat kesilebildiği ve rendelenebildiğinden zorluk çıkarmaz.Çinde birçok fabrika 1.2-1.5 mm kalınlığında ağaç kaplamalı sunta üretmektedir.Zımparalanmış yüzeyi viskozitesi doğru yapışkanla 0.25 mm ye kadar inceltilebilir.Paulownia suntası yüksek miktarlarda mobilya yapımında, kaplama da paketlemede ve daha birçok yerde kullanılmaktadır.
  D) Mobilya Yapımında: Paulownia masa ve sandalye yapımında kullanılmaktadır.Özellikle kutu bardaklık ve raf için uygundur.Duman ve zararlı böceklere karşı yüksek direnci kullanışlılığını arttırır.12 yaşındaki paulownialar yağ şarap ve bira varilleri için kullanılmaktadır.Hafif yapısının yanında yazın serin kışın sıcak tutabilen dokusu arı kovanları için uygun atmosferi eksiksiz sunmaktadır.
  E) Çiftlik aletleri: Sert ve hafif yapısı tarım aletleri için bilinen gürgen ve çamdan daha pratik bir alternatif sunmaktadır.Paulowniadan yapılan harman teknesi ,Cunninghamia lanceolata dan daha fazla dayanır.Çin in kimi eyaletlerinde Paulownia lar çok amaçlı direkler için de kullanılmaktadır.
  F) El Sanatlarında:Japonya, Çin ve diğer Kuzey Doğu Asya ülkelerinde Paulownia sanatkarların ellerinde ağaç vazolara , buda heykellerine, ahşap balıklara, madalya ve mücevher kutularına dönüşmektedir.Ağacın işleme kolaylığı kutuların içerisine değerli taşların oyulmasına olanak tanır.
  G) Diğerleri : Paulownia sörf tahtası, kızak, sal, karatahta yapımında ,kömürü karakalem, siyah toz,havai fişek,endüstriyel aktif karbon ,kabuğu da kumaş boyasında kullanılmaktadır.
  H) İlaç Yapımında: Paulownia nın yaprağı, kerestesi ve meyvası bronşit tedavisine ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında balgam sökücü özelliğe sahip olan ilaçların yapımında kullanılır. İlaç tablet ve enjeksiyon olarak hazırlanır. Tomentosa yaprakları ursolik asit, C30H4803, matteucinol, C18H18O5 ,odunsu dokusu paulownin, C20H18O7@CH3OH ve-Sesamin, kabukları syringin, C17H24O9@H2O ve catalpinoside, meyvası asit, şişmanlatan yağlar, flavanone ve alkoloid içerir. Yaprakları ve meyvası su ile kaynatıldığında oluşan solisyon beyazlaşmış şaçlara renk katar ve aynı zamanda beslenmesine yardımcı olur. Yapraklarının ve ağaç parçacıklarından oluşan solisyon yorgun ayakların dinlenmesini sağlar. Farmokolojik deneyler meyve özlerinin astıma,
  soğuk algınlığına ve kan basıncının düşmesine iyi geldiğini saptamıştır.
  İ) Havanın Filtrelenmesinde: Büyük ve tüylü yapraklar tozun ve dumanın süzülmesinde önemli rol oynarlar. Szechuan vilayetinde hava kirliliğinin önüne geçebilmek için Paulownia dikimi yapılmış, sülfür dioksit oranı % 0.169 -1.140 iken diğer ağaçlar yaprak döküp ölürken paulownialar firesiz yaşamayı başarmış ve hava kirliliğinin yok edebilmiştir.
  J) Hayvan Yeminde: Yaprakları ve çiçekleri domuz ,küçükbaş hayvan ve tavşan türleri için iyi bir besindir.Çiçek tomurcukları ve yapraklar yüksek oranlarda yağ, şeker ve protein ihtiva ederler.Paulownia yaprakları bazı baklagillerle yarışabilecek düzeyde azot içerir.Aynı zamanda kuvvetli bir gübre kaynağıdır.


  Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi
  • Dosya tipi: jpg DSCN9089.JPG (150.6 KB (Kilobyte), 95x kez indirilmiştir)

 2. #2
  Kayıtlı Üye zaccar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Nereden
  bursa
  Yaş
  34
  İsim
  sercan

  Standart Cevap: Paulownia ağacı (çin kavağı)

  Bizim fabrikanın bahçesinde 4-5 tane var.Hızlı büyüyen ve pis bir ağaç.Çiçeği yaprağı kozalak gibi şeyleri dökülüp duruyor.Masif halini bilmiyorum.
  Sercan

 3. #3
  Kayıtlı Üye kenancicek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden
  uşak
  Yaş
  54
  İsim
  kenan çiçek

  Standart Cevap: Paulownia ağacı (çin kavağı)

  evet Sercan aynı ağaç.

 4. #4
  Kayıtlı Üye SunShine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Nereden
  ANKARA / MALATYA
  Yaş
  39
  İsim
  Fatih KARAKAPLAN

  Standart Cevap: Paulownia ağacı (çin kavağı)

  Benim bu ağaç hakkında bildiklerim Sercanın dediği gibi hızlı büyümesi. Bir dönem bu ağaçtan dikelim çok hızlı büyüyormuş , bilmem kaç yılda kesime geliyormuş , şöyleymiş böyleymiş gibi oldukça popler bir ağaçtı. Hatta yaprakları hayvan yemi oluyormuş falanda filan. Yani çabuk ve kolay para kazanma yolları malum hemen dilden dile dağılır ve çokça konuşulur ülkemizde. Ben de bu vesile ile tanışmıştım bu ağaçla, fakat üzerinde durmadım doğrusu. Çok bilgili olmadığım gibi internette bu ağaç hakkında bulunan türkçe bilgilerin genellikle kullanıcı yorumları değil de bu ağacın fidanlarını satanlar tarafından girilmiş bilgiler idi geçmişte. Bir şekilde temin edip kullanmak en doğru yaklaşım olacaktır bence.
  Kem aletle Kemalat olmaz...

 5. #5
  Üye Ali Rıza ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Nereden
  RİZE
  Yaş
  53
  İsim
  ALİ RIZA ÜNAL

  Standart Cevap: Paulownia ağacı (çin kavağı)

  bu konu çok güzel.
  arduç un özelliklerini aradım ama yok.agaçları sevmemek elde değil.
  ALİ RIZA Ü N A L. B RH (+)

 6. #6
  Kayıtlı Üye kenancicek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden
  uşak
  Yaş
  54
  İsim
  kenan çiçek

  Standart Cevap: Paulownia ağacı (çin kavağı)

  merhaba arkadaşlar .kereste bilgim çok iyi değil.dalı elime aldıgımda çok hafif.(diğer ağaçlara göre)bir parça yüzük için kestim işleme çok güzel. baya incelttim kırılacakmı diye en azından işlerken kırılabilir düşüncesi ile .bittiğinde paylaşırım .uçak ve yat sanayinde kullanıldıgından bahsediyorla,eger öyle ise uzun süreçtede,dayanacaktır.
  Fatih söylediklerin dogru yegenin istedi o dönem 50 fidan almıştım ama dedikleri kadar çok hızlı gelişmedi veya Uşak için uygun olmaya bilir.
  iş deneme yanılmaya kalıyor ben bir kaç çalışma yapayım.tecrübelerimi paylaşırım.
  Konu kenancicek tarafından (20-06-2012 Saat 20:06 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  Kayıtlı Üye necmettin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Nereden
  Çorlu, Turkey
  Yaş
  38
  İsim
  necmettin galip

  Standart Cevap: Paulownia ağacı (çin kavağı)

  Alıntı kenancicek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  merhaba arkadaşlar .kereste bilgim çok iyi değil.dalı elime aldıgımda çok hafif.(diğer ağaçlara göre)bir parça yüzük için kestim işleme çok güzel. baya incelttim kırılacakmı diye en azından işlerken kırılabilir düşüncesi ile .bittiğinde paylaşırım .uçak ve yat sanayinde kullanıldıgından bahsediyorla,eger öyle ise uzun süreçtede,dayanacaktır.
  Fatih söylediklerin dogru yegenin istedi o dönem 50 fidan almıştım ama dedikleri kadar çok hızlı gelişmedi veya Uşak için uygun olmaya bilir.
  iş deneme yanılmaya kalıyor ben bir kaç çalışma yapayım.tecrübelerimi paylaşırım.
  Kenan abi evet doğru çok hızlı büyür ama Fatih te söylediklerinde haklı fakat benim bildiğim bir detay var pavlonya iki şekilde büyütülür 1. kültür ağacı olarak yani amaç bahçede güzel görünümlü bir ağaç olsun düşüncesiyle dikilir vede bodur kalır gelişme kaydetmez tamamen seyirliktir 2. diğer amaç ise kereste üreteciliği 5 yaşına gelmiş bir pavlonyanın gövde çapı 50 cm ila100 cm arasındadır ve kesime elverişlidir detay şudur görüntü olsun diye dikilen pavlonya ile kereste üreticiliği için dikilen pavlonya arasında fark kereste için dikilene bakım yapılır diğerine yapılmaz hatta 1 seneyi dolduran pavlonyanın tepesini kesersen o pavlonya hızla boylanır işte o pavlonya kerestelik olur çoğu kimse bu detayı atlıyor o yüzden emekler boşa gidip insanlar hüsrana uğruyor
  necmettin
  Tekirdağ
  karanlığa küfredeceğine bir kibrit yak

 8. #8
  Kayıtlı Üye kenancicek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden
  uşak
  Yaş
  54
  İsim
  kenan çiçek

  Standart Cevap: Paulownia ağacı (çin kavağı)

  Necmettin bilgiler için teşekkür ederim .yetiştiriciliginden ziyade kerestenin bize uygulugu önemli.elverişlimi değilmi.neyse ben basladım dallardan bakalım ne olacak.teşekkürler ilgine.

 9. #9
  Kayıtlı Üye idris2727 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2012
  Nereden
  Gaziantep
  Yaş
  52
  İsim
  idris korkmaz

  Standart Cevap: Paulownia ağacı (çin kavağı)

  paylaşım için teşekkürler bende biraz bilgi sahibi oldum bu vesile ile

 10. #10
  Kayıtlı Üye necmettin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Nereden
  Çorlu, Turkey
  Yaş
  38
  İsim
  necmettin galip

  Standart Cevap: Paulownia ağacı (çin kavağı)

  Alıntı kenancicek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Necmettin bilgiler için teşekkür ederim .yetiştiriciliginden ziyade kerestenin bize uygulugu önemli.elverişlimi değilmi.neyse ben basladım dallardan bakalım ne olacak.teşekkürler ilgine.
  valla abi efsane haline getirmişler ağacı ama çinde heryerde bu ağaçlardan varmış bir karış boş toprak bulsalar pavlonya ekiyolarmış
  necmettin
  Tekirdağ
  karanlığa küfredeceğine bir kibrit yak

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Paulownia yüzük 2
  Konu Sahibi kenancicek Forum Sizin Çalışmalarınız
  Cevap: 19
  Son Mesaj : 23-12-2012, 09:36
 2. Paulownia dan yüzük 1
  Konu Sahibi kenancicek Forum Sizin Çalışmalarınız
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 22-06-2012, 12:50
 3. limon ağacı
  Konu Sahibi kenancicek Forum Desen ve Plan Linkleri - Dökümanları
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 05-03-2012, 23:34
 4. Armut Ağacı
  Konu Sahibi öğretmen Forum Ağaç ve Kontraplaklar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 05-02-2012, 17:51

Bu Konu için Etiketler

porno