Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

sedef nasıl işlenir

Bu Sayfa Forumdaki  Konularının Listesini İçerir

 1. #1
  Kayıtlı Üye kenancicek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden
  uşak
  Yaş
  59
  İsim
  kenan çiçek

  Standart sedef nasıl işlenir

  SEDEF NASIL İŞLENİR ;
  sedef maun, pelesenk, ceviz, abanoz ve şimşir gibi sert ve damarsız ahşap üzerine kakma tekniği ile yapılır. Yapılacak işe göre yani eşyanın kullanılacağı yere göre ahşap seçilir. Yukarıda adını saydığımız değerli ağaçlardan ahşap seçimi yapılır. Uygulanacak sedef tekniğinin de sonuca etkisi büyüktür. Örnek verecek olursak kapı, pencere kanatları mimber ve mihrap ta çokça uygulanan kündekari tekniğidir.Ahşap bu teknikte baklava dilimi yada yıldız şeklindeki geçmeler şeklinde tutkal ve çivi kullanmadan bir çerçeve ile çevrilerek yapılır. Parçalar biribirine alıştırılarak kurgu yapılır.Bu teknik bilgi , beceri ve son derece dikkat isteyen bir iştir. Ağaç iyice kurutulup içindeki hayatiyeti öldürmek gerekir. Özel yöntemler kullanılarak hazırlanan ağaç parçaları sonradan değişime uğramaz ve kurtlanmaz. Konya Alaaddin Camii, Beyşehir Eşrefoğlu Camii ve Bursa Ulu Camii nin mimberlerinde bu tekniğin büyük bir ustalıkla kullanıldığını görmekteyiz. Taklit kündekari tekniğinde ahşap levhalar üzerine geometrik parçalar ve ahşap kafesi oluşturan kirişler doğrudan tutkal ile yapıştırılır. Adını saydığımız bu ahşap malzemeden yapılmış eşyaların üzerine istenilen desen çizilir. Sonra çelik keski kalemleri ile bu desenin sedef kaplanacak yerleri oyulur. Ahşapta derinliği 1-2 mm arasında yuvalar açılır. Aynı şekillerde sedef kesilerek etrafı zımpara ile düzeltilerek ahşap yuvalara göre alıştırılır.  Sedef tozu ve yumurta akından yapılan macunla bu sedefler motiflere göre yuvalara gömülerek yapıştırılır. Daha sonra Şam sedefkarlığı dediğimiz bu teknikte gömülen sedeflerin etrafına derinliği 1 mm.kadar olan teller çakılır. Yapılan eşyanın değerine göre çakılan tel ya kalay kurşun karışımı yada sarı bakır veya kırmızı bakır olabilir.Tel çakıldıktan sonra yüzey düzeltilir ve ahşap boyasıyla boyanır , cilalanır.Bu süslemeye kakma tekniği denir. Sedefin ahşap üzerine doğrudan motiflerin formuna göre kesilip , düzeltilip yapıştırılmasına ise kaplama tekniği denir. Oyma işlerinde motiflerin çiziminden sonra ceviz ve meşe ağaçlarının üzerine bıçaklarla çalışılırdı. Kesme ve oyma tekniğinde kıl testere kullanılır. Üçgen , yuvarlak veya yassı eğeler yardımıyla da motiflerin köşe ve kenarları düzeltilir.

  Oyma tekniğinde ıhlamur , ladin ve kavak gibi yumuşak ağaçlar tercih edilir. Kakma tekniğinde sert ağaçlara açılan kanallara gümüş yerine göre altın , pirinç, kurşun kalay çakılarak uygulanmıştır. sedef ahşap üzerine bazen yalnız olarak işlenirdi. Bazen de fildişi ve bağa ile beraber kullanılırdı.Kağıda desenler çizilir gerekli değişimler yapılır. Çizilen bu desen ahşaba yapıştırılır. Motifler dikkatli bir şekilde çelik bıçaklar ve çekiçle oyulur. Oyulan yerlere göre sedefler kesilir.

  Sedef işçiliği gömme (kakma) , kaplama tekniklerinin yanı sıra kullanım alanları ve tarzları bakımından gruplara ayrılır. İstanbul işi, Şam işi, Viyana ve Kudüs işi olmak üzere 4 grupta toplanırlar.İlk ikisi Osmanlı sedefkarlığının tipik karakterini taşır. Gömme ve kaplama tekniğinde yapılan eserlerde fildişi , bağa ve kemik yardımcı malzemeler olarak sedefin yanında kullanılmışlardır.

  Osmanlı topraklarının bir ili olan Şam da yapılan sedefkarlıkta ise yine kakma ve kaplama tekniği hakimdir. Yalnız Şam işinde kullanılan taş sedef kalın ve beyazdır. Uygulamada sedefin bir yüzeyi taşlanır düzeltilir. Diğer yüzü ağaca kaba olarak gömülür. Ayrıca sedefin etrafına 1 mm.derinlikte kurşun kalay karışımından elde edilen tel çakılır. Kudüs işi sedefkarlıkta ise sedef kabuklar üzerine yapılan cami ve benzeri maketler bitki ve hayvan motifleri olarak kendini gösterir. sedef kakmacılığı ve kaplamacılığında kullanılan motiflere örnek olarak Topkapı sararı Ahmet 1.in tahtındaki kıvrıkdallar ve çiçeklerden oluşan zengin süslemeler kullanılmıştır. sedef zaman zaman saltanat kayıklarının süslemelerinde de kullanılmıştır. Örneklerini İstanbul Deniz Müzesinde görebiliriz. Kıvrıkdallar yanında çeşitli geometrik desenlerde kullanılmış. XV111. yüzyıldan sonra kıvrıkdallar motifleriyle birlikte geometrik biçimlere de yer verilmiştir. Ayrıca çiçek, lale, karanfil gibi bitki formlarını stilize ederek ender güzellikte işler yapmışlardır.

  Sedef yüzyıllardan beri insanoğlu nun ilgisini çeken bir malzeme olma özelliğini korumuştur. Bundan dolayıdır ki sedefkarlık diye mesleğin doğmasına sebep olmuştur. sedef değerli taşlarla zümrüt, yakut , altın ve gümüşle de yan yana kullanılmıştır. Göze bu kadar güzel görünen sedef kullanıldığı yeri ve verilen emeği hak eden bir malzemedir. Bir sedefkarın dediği gibi kuyumculukla marangoz arasında bir meslek olmuştur sedefkarlık.

  Önemli sedefkarlara gelince Sultan Ahmet Camii mimarı Sedefkar Ahmet Ağa ‘yı, Dalgıç Ahmet Ağa’yı ve mimar Mehmet Ağa’yı sayabiliriz. Günümüz sedefkarlarının sonuncusu 1940 da kaybettiğimiz Vasıf sedef’dir. 1876 da doğan Vasıf sedef Bahriye mektebinin marangoz ve oymacılık bölümü mezunu bir teğmen dir. 1936 yılında Güzel Sanatlar Akademisi eski adıyla Mekteb-i Nefise de Şark Tezyinatı bölümünde sedefkarlık kürsüsü kurulmuş ve Vasıf sedef bu kürsüye başkanlık etmiştir.

  Yine son ustalardan 1982 yılında yitirdiğimiz Nerses Semercioğlu ‘ da sedefkarlığı 1980 lere kadar getiren kişidir. 1950 lerden 1980 lere kadar bu mesleği yaparak geçimini sağlayan Nerses Semercioğlu kendi çabası ile bu sanatı üst seviyede yapan son ustaydı. Yine Semercioğlu’nun yanında bir başka sedefkar ise Sedefçi Mihran Ağa’dır.

  SEDEFKARLİKTA KULLANILAN MALZEMELER
  Bağa, fildişi, kemik , çeşitli filetolar sedefin yanında kullanılan malzemelerdir. Çekiç, keski, oyma aletleri , zımpara veya zımpara taşı, mengene, testere, eğe, kerpeten, pense, ahşap boyası, fırça, kalem, macun yapımı için kullanılan yapıştırıcılar ve sağlam damarsız ağaçlar.Tüm bunlar sedef ustasının kullandığı malzemelerdir.

  Günümüzde sedefkarlık sadece turizme yönelik eşya üretiminde yapılmaktadır.Evlerde değerli eşya niteliğinde yapılan bu ürünler hediyelik eşya niteliğindedir. Tükenmekte olan meslekler arasındadır.

  offroadcuyuz sitesinden alıntıdır.


  Konu Murat Kılıççöte tarafından (15-08-2013 Saat 01:07 ) değiştirilmiştir.
  ÖĞRENDİKÇE NE KADAR CAHİL OLDUĞUMU ÖĞRENİYORUM..

 2. #2
  Kayıtlı Üye Mavi Elma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nereden
  Kütahya
  Yaş
  66
  İsim
  M. Rafet ÖZALP

  Standart Cevap: sedef nasıl işlenir

  Anlaşılan o ki yakında senden bu konuda bir çalışma göreceğiz... Hangi tekniği uygulamayı düşünüyorsun? ...
  Güzel bilgilendirme paylaşımıydı... Teşekkürler Kenan usta, sağol...
  M. Rafet ÖZALP

 3. #3
  Kayıtlı Üye dostoy1972 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Nereden
  Kocaeli
  Yaş
  50
  İsim
  Çetin

  Standart Cevap: sedef nasıl işlenir

  Paylaşım için teşekkürler Kenan abi.
  Sahte olmayan gülümsemeyi görmek isteyen,anne kucağındaki bebeğin yüzüne baksın.Dostoyevski.

 4. #4
  Kayıtlı Üye şkmbel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2013
  Nereden
  GAZİANTEP
  Yaş
  36
  İsim
  yunus

  Standart Cevap: sedef nasıl işlenir

  paylaşım için teşekkürler

 5. #5
  Kayıtlı Üye necdet namazcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Nereden
  istanbul
  Yaş
  45
  İsim
  necdet namazcı

  Standart Cevap: sedef nasıl işlenir

  paylaşım için teşekkürler abi
  Tevazu Ve Alçak Gönüllülükte Toprak Gibi Ol Hz. mevlana

 6. #6
  Kayıtlı Üye hasanayrilmis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nereden
  RİZE
  Yaş
  39
  İsim
  Hasan

  Standart Cevap: sedef nasıl işlenir

  Bilgilendirme için teşekkürler Kenan abi...
  Hasan AYRILMIŞ

 7. #7
  Kayıtlı Üye kenancicek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden
  uşak
  Yaş
  59
  İsim
  kenan çiçek

  Standart Cevap: sedef nasıl işlenir

  Abi kafamda hep var ama daha gerçekleştiremedim .inşallah ilerleyen günlerde denemeyi düşünüyorum.
  Alıntı Mavi Elma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Anlaşılan o ki yakında senden bu konuda bir çalışma göreceğiz... Hangi tekniği uygulamayı düşünüyorsun? ...
  Güzel bilgilendirme paylaşımıydı... Teşekkürler Kenan usta, sağol...
  ÖĞRENDİKÇE NE KADAR CAHİL OLDUĞUMU ÖĞRENİYORUM..

 8. #8
  Kayıtlı Üye anka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nereden
  Karaman
  Yaş
  59
  İsim
  Mehmet Sayit ALTAN

  Standart Cevap: sedef nasıl işlenir

  Paylaşım için teşekkürler Kenan bey.

 9. #9
  Kayıtlı Üye golyat06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  54
  İsim
  Andre Özdana

  Standart Cevap: sedef nasıl işlenir

  Kenan abi süper bir paylaşım yapmışsın.Hem açıklayıcı hem de çok rahat anlaşılır olmuş.Eline sağlık.Kopyalayıp önemli bilgiler dosyasında yerini alacak izninle.Şimdiden teşekkür ederim.
  Andre Özdana

 10. #10
  Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2013
  Nereden
  çelik
  Yaş
  44
  İsim
  orhan

  Standart Cevap: sedef nasıl işlenir

  bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Ben başlamak için malzemeleri temin ediyorum fakat çakma için kullanacağım Tel de takıldım nasıl bir tel almam gerekiyor bilginiz var mı ?

  yuvarlak pirinç tel aldım ahşapın içine çakamadım , sanırım Dört köşe bir tel kullanmam gerekiyor , siz hangi çeşit olduğunu biliyormusunuz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. abanoz ve sedef
  Konu Sahibi kenancicek Forum Sizin Çalışmalarınız
  Cevap: 25
  Son Mesaj : 25-12-2012, 17:32
 2. Sedef kakma
  Konu Sahibi Selosu Forum Hoşgeldiniz, Tanışalım.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 25-12-2012, 10:13
 3. sedef oymacılığı tavlalar
  Konu Sahibi black_boreal Forum Sizin Çalışmalarınız
  Cevap: 48
  Son Mesaj : 20-08-2011, 23:45
 4. sedef oymacılığı tavlalar 2
  Konu Sahibi black_boreal Forum Sizin Çalışmalarınız
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 15-12-2010, 21:49