Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sedef Kakma Sanatı

Bu Sayfa Forumdaki  Konularının Listesini İçerir

 1. #1
  Kayıtlı Üye murat_asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Nereden
  ANKARA
  Yaş
  42
  İsim
  murat

  Standart Sedef Kakma Sanatı

  Sedef Kakma Sanatı


  Sedefçilik, ilk çağın en eski uygarlıklarında görülmekle birlikte, sedefin eşyada süs ögesi olarak uygulanışı çok sonradır. Her nekadar bazı kaynaklar Sümer Sanatında sedefin traş edilerek ahşaba uygulandığını, Uzak Doğu ve Güney Asya’da Hint Sanatında Sedef süslemelere rastlandığını bildirirlerse de, sedefin en yaygın ve en gelişmiş şekliyle Türk-Osmanlı Sanatında görüldüğü bilinir.

  İlk örneklerine 15. Yüzyıl sonlarında rastlanmış, Edirne’deki tek kubbeli Beyazıt II. Camiinin kapı kanatlarında görülen Sedef işçiliğinin 16. Yüzyılda olgunluk devresine girdiği, kapı, pencere, dolap kanatları , kürsü, çekmece, Kur’an muhafazası, rahle, masa, koltuk, kanepe, sehpa gibi mobilyalar, silah kabzası, nalın, körük, tütün tabakası, kahve takımı vb. gibi tüm ahşap eşyada görülmüştür.

  Osmanlı imparatorluğu döneminde geniş kullanım alanına sahip olan Sedef işçiliğinin, Enderunlu ustalarca yapılmış örneklerini günümüzde tarihi müzelerde görmek mümkün olup,hayranlıkla izlenecek bu eserlerde Sedefkârlık Sanatının incelikleri insanı asırlar arasında haz ile gezintiye götürür. Daha sonraları Suriye'de işlenmeye başlanan sedefin Gaziantep’e buradan geldiği ancak motiflerinde Selçuklu ve Osmanlı kültürünün korunduğu bilinmektedir. Çok kısa bir dönem de iskenderun(Hatay) da basit usulde Sedef işçiliğinin yapıldığı bazı kaynaklarda yer almıştır. Gaziantep’te halen ve kendini yenileyerek sürdürülen bu sanatın, yaşayan kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 1963 yılında başladığı bilinmektedir.

  Gaziantep’te 54 Sedef atölyesi olup, 55. Atölye Gaziantep Üniversitesi’nde, Gaziantep El Sanatlarını Koruma ve Geliştirme Merkezi’nde, 1992 yılında kurulmuştur.
  Ceviz, maun, gül gibi sert ve dokusu sıkı ağaç tercih edilerek yapılan Sedef Kakmada , kurşun, kalay, gümüş ve alpaka tel , motiflerin çevresini süslemede kullanılır. Sedef ise, tatlı sudan çıkarılan istiridye kabuğudur. Sedef yerine yada Sedef ilebirlikte boynuz, bağa, fildişi ve kemik de kullanılmaktadır.

  Sedef işçiliği, ‘oyma’ ve ‘kakma’ usulü ile yapılır. Önce, ağaca, işlenecek motif çizilir.Keski adı verilen çelik uç ile, bu motifin çevresi keskilenerek açılan kanala tel yatırılır ve çekiç kullanılarak küçük darbelerle tel ağaca gömülür. (Telin zaman içinde kalkmamasını önlemek için, su ile iyice sıvılaştırılmış beyaz tutkalı işlenmiş tel üzerine sürmek yararlı olur.)

  Aynı keski ile, çizilen motifin içi oyulur ve bu içi oyulmuş motifin şekline uygun olarak, Sedef , iki parmak arasında (baş parmak ve işaret parmağı) sıkıca kavranarak, zımpara taşında şekillendirilir ve motifin içine, beyaz tutkal ve ağaç tozundan yapılmış macun ile yapıştırılır. (Motif içine yerleştirilecek sedefin, yerine düzgün oturması ve sonradan yapılacak tesfiyenin , sedefin parlak canlı kısmını yok ederek motifi bozmaması için, sedefin, şekillendirilmeden önce alt ve üst kısmının düzlenmesi gerekir.)

  Sedef yerleştirilmiş parça en az iki saat kurumaya bırakıldıktan sonra, ince eğe ve zımpara ile silinerek, pürüzsüz bır satıh elde edildikten sonra, ispirto içinde eritilmiş gomalak cila (bir çeşit reçine) ile parlatılır. Gomalak cilanın, sıkıştırılmış pamuk yumağına damlatılması ve hızlı, dairesel ritmik hareketle parça üzerinde cila kuruyana kadar cilalamanın devam ettirilmesi gerekir. Eğer, açık renk olan genç ceviz ağacı seçilmiş ve renginin koyulaştırılması isteniyorsa, ciladan önce, yapılmış parçaya asiti alınmış zeytinyağı sürülerek, güneşte bırakılır , kuruduktan sonra cila sürülür.

  Sedef kakmacılıkta , genellikle, Selçuklu ve Osmanlı döneminde işlenen motiflere rastlanmakta olup, motiflerde geometrik desenler, çiçek, yaprak gibi doğadan alınmış naturel desenler ile, rumî, barok ve arabesk hakimiyeti görülür.
  Sedef kakmacılık işine “Sedefkâri”, Sedef Kakma yapan ustaya “Sedefkâr” denilmektedir.
  Bugün dış turizmde de geniş pazar bulmuş Sedef işçiliği, Türk Kültürünün Osmanlılara dayanan tarihi kökenini hafızalarda diri tutmayı başarmış zarif ve duygusal bir el sanatımızdır.


  Sedef Kakma Sanatı
  Sedef Kakma Sanatı


  Konu murat_asm tarafından (20-09-2011 Saat 09:27 ) değiştirilmiştir.
  Murat BAĞRIYANIK

 2. #2
  Kayıtlı Üye necdet namazcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Nereden
  istanbul
  Yaş
  45
  İsim
  necdet namazcı

  Standart Cevap: Sedef Kakma Sanatı

  abı tesekkurler unutulmaya yuz tutmus bır degerı hatırlattıgın ıcın
  Tevazu Ve Alçak Gönüllülükte Toprak Gibi Ol Hz. mevlana

 3. #3
  Kayıtlı Üye HÜSAMCIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Nereden
  ANTALYA
  Yaş
  37
  İsim
  Hüseyin

  Standart Cevap: Sedef Kakma Sanatı

  Bilgi için teşekkürler Murat abi,antep işi sedef kakma yapılmadan sedefin oyulacağı yerin çevresine tel yatırılıyor bu tel telkırma teli ile aynı telmidir?
  CEVAP: Sorunun cevabınıda vereyim aynı tel değilmiş dün bir makara aldım ama çok ince ahşabın içinde belli olmuyor
  Konu HÜSAMCIK tarafından (23-07-2011 Saat 14:55 ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  79
  İsim
  Ali Kozanoğlu

  Standart Cevap: Sedef Kakma Sanatı

  Sn. arkadaşlar,

  Bu sedef kakmacılığı için bağa ve sedef plakalar nereden ve nasıl temin ediliyor?

  Saygılar,

  alikozanoglu

 5. #5
  Kayıtlı Üye SunShine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Nereden
  ANKARA / MALATYA
  Yaş
  43
  İsim
  Fatih KARAKAPLAN

  Standart Cevap: Sedef Kakma Sanatı

  Ali bey , yapay sedefleri internette bulmanız kolaydır bir google'a sorun isterseniz (ulaş dayı diye aratırsanız bir tane bulursunuz hemen fakat fiyatlarının pahalı olduğunu söylüyorlardı, forumda bu konu daha önce konuşuldu). Doğal sedefler ise bir tür tatlı su kabuklusunun kabuklarının iç yüzü kullanılarak elde ediliyor bildiğim. Sizin doğal yada yapay sedef gibi bir tercihiniz var mı acaba?
  Kem aletle Kemalat olmaz...

 6. #6
  Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  79
  İsim
  Ali Kozanoğlu

  Standart Cevap: Sedef Kakma Sanatı

  Sn. sunshine,

  Ben doğal sedefi merak etmiştim.. Elimde çok ufak parçalar var ve kullanmak istediğim yere yetmiyor. Boy, bos uyarsa eski düğmeleri filân kullanıyorum bazen.
  Google'dan n"Ulaş Dayı" ya baktım fakat sanırım tamamen yapay sedef kaplama. Eskiden bazı otoların direksiyonlarında filân kullanılalar gibi.
  İlginize teşekkür ederim.

  Saygılar,

  alikozanoglu

 7. #7
  Kayıtlı Üye SunShine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Nereden
  ANKARA / MALATYA
  Yaş
  43
  İsim
  Fatih KARAKAPLAN

  Standart Cevap: Sedef Kakma Sanatı

  Rica ederim, evet sanırım Ulaş Dayı tamamen yapay sedef ticareti yapıyor ama belki işin içinde olduğu için doğal sedef nasıl temin edilir biliyordur. Yine Maraş'ta , Antep'te sedef kakmacılığı yaygındır bildiğim kadarıyla. İnternetten atolyelerin web sitelerine ulaşıp nereden temin ettiklerini sorabilirsiniz belki. Youtube'da bir kaç video izlemiştim sedef kakmacılığı üzerine , oradan da ulaşabilirsiniz belki bu atolyelerin isimlerine. Vaktiyle bir sohpet esnasında doğal sedeflerin Malatya'dan çıktığını duymuştum fakat kendim Malatya'lı olmama rağmen böyle bir şeyi daha sonra hiç duymadığım gibi , ticaretini yapanlarada rastlamadım. Baraj göllerinden çıkıyorsa çıkıyordur fakat emin değilim. Ben yine sormaya çalışayım , eğer siz ulaşırsanız Malatya'da sedef satışına yardımcı olmaya çalışırım. Ama dediğim gibi emin değilim. Saygılar bizden. Sağlıcakla kalın.

  Fatih KARAKAPLAN

  Düzeltme : Şimdi aklıma geldi, İstanbul'da Tahtakale'de doğal taş satan bir dükkan var. Gerçi bir çok dükkan var. Genellikle takı ve aksesuar malzemesi olarak satıyorlar. Mesela ortası delinmiş ipe dizilmiş şekilde gibi. Yada bir kese içerisinde kolye uçları gibi. Kısacası işlenmiş halde. Ben orada sedef gördüm , hatta birkaç tane bileklik aldım. Kolye için iri parçalar halinde bulmanız mümün olacaktır. Tabi doğal halinden daha pahalıya gelecektir. Ama çok abartı bir fiyat değil yine de. Mesela sedef bir bileklik 6 lira civarlarındaydı. İmkanınız olursa bir bakmakta fayda var. İlgileinrseniz telefonu adresi mevcut , özelden gönderebilirim.
  Konu SunShine tarafından (19-09-2011 Saat 15:29 ) değiştirilmiştir.
  Kem aletle Kemalat olmaz...

 8. #8
  Kayıtlı Üye muhsin1972 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden
  ANKARA
  Yaş
  50
  İsim
  muhsin

  Standart Cevap: Sedef Kakma Sanatı

  Sevgili kardeşim güzel bir konuya parmak basmışsın verdiğin emek için teşekkür ediyorum. Kimbilir yayınladığın bu metinle birkaç kişinin bu sanata ilgi duymasını sağlıyacaksın inşallah öyle olurda emeğin boşa gitmez. Saygılar.

  Muhsin ALTINTAŞ

 9. #9
  Kayıtlı Üye tigermoods - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Nereden
  Bursa
  Yaş
  41
  İsim
  Erdem

  Standart Cevap: Sedef Kakma Sanatı

  midye kabuklarını dremel alüminyum oksit taş ile kazıyıp keçe uç ve parlatma pastası kullanarak parlatırsanız en yapımı sedefleriniz olacaktır. bunun için özel bir tür midye kullanılıyor mu bilmiyorum ama internette video görmüştüm, ilk katmanı kaldırdığında beyaz sedef tarzı bir görüntü elde etti, daha derine indikçe mavi-mor tonlara ulaştı...
  Erdem Aksoy - Bursa

 10. #10
  Kayıtlı Üye edican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Nereden
  İzmir
  İsim
  Ümit

  Standart Cevap: Sedef Kakma Sanatı

  ben biraz arastirmistim deniz midyelerinin kabuklari da oluyor ama onlar çok ince oluyormuş e zaten eğik yüzeyler olduğu için ancak çok küçük parçaları elde edebiliyorsunuz çünkü onlarin o parlaklığının olması için makinelerle zımparalıyorlar o zaman küçülüyor ve kırılıyor. Tatlı su midye veya kabuklularının kabuklari çok daha kalın olduğundan onları kullanıyorlarmış. Temini nasıl olur onu bilmiyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Sedef kakma ve telkari nasil yapilir
  Konu Sahibi waterslager Forum Sedef Kakma Hakkında
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 19-10-2018, 17:22
 2. Sedef Kakma Saka Flurya Kafesi
  Konu Sahibi Çetin ÖZCAN Forum Sizin Çalışmalarınız
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 02-03-2013, 13:15
 3. Sedef kakma
  Konu Sahibi Selosu Forum Hoşgeldiniz, Tanışalım.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 25-12-2012, 10:13
 4. Sedef Kakma Saka Flurya Kafesi.
  Konu Sahibi Çetin ÖZCAN Forum Sizin Çalışmalarınız
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 02-01-2012, 22:44
 5. İstanbul'dan selamlar - SEDEF KAKMA ÜZERİNE
  Konu Sahibi ajmasseur Forum Hoşgeldiniz, Tanışalım.
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 01-04-2011, 23:46